• 2010-04-21

Książka Audio Roku 2009

13 maja 2010 roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w dniu otwarcia I Warszawskich Targów Książki nastąpi uroczyste ogłoszenie zwycięzców drugiej edycji konkursu Książka Audio Roku 2009. W  jury nominowało 40 tytułów, z takich kategorii jak literatura dla dzieci i młodzieży, kryminał i sensacja, literatura faktu i reportaże, beletrystyka i poradniki. Osobna kategoria to graficzne opracowanie publikacji.

Materiał promocyjny organizatora

Materiał promocyjny organizatora

Wśród nominowanych audiobooków znalazły się tak różnorodne propozycje jak Lolita Vladimira Nabokova w interpretacji Mieczysława Morańskiego, Stuhrowie. Historie rodzinne Jerzego Stuhra czytane przez… Jerzego, Macieja i Mariannę Stuhrów, Margot Michała Witkowskiego, której głosu użyczył sam autor, Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną Doroty Masłowskiej, czytana przez Grzegorza Przybyła, czy Wroniec Jacka Dukaja, w interpretacji Jana Peszka.

Publikacje walczące o laury w poszczególnych kategoriach to prawdziwa śmietanka, jeżeli chodzi o ubiegłoroczne produkcje. To tytuły znakomite literacko, czytane przez świetnych lektorów, efektownie wydane, a w związku z tym zasługujące na uwagę polskiego czytelnika, czy może raczej słuchacza – ocenia Bartłomiej Roszkowski, organizator konkursu.

Audiobooki ocenia jury, w skład którego wchodzą osoby od lat zawodowo związane ze słowem i dźwiękiem: Jolanta Fajkowska – dziennikarka i prezenterka telewizyjna, Agnieszka Rogińska – lektorka i dziennikarka, Janusz Kukuła – reżyser Teatru Polskiego Radia, Andrzej Pągowski – artysta, plastyk, Michał Żebrowski – aktor, Romuald Roczeń – legenda muzyki szantowej, Łukasz Gorycki – producent muzyczny, kompozytor, Maciej Foks – wykładowca UW, publicysta branżowy oraz  Łukasz Gołębiewski – prezes Biblioteki Analiz, współorganizatora konkursu.

Nowością tegorocznej edycji jest oddawanie głosów na audiobooki przez internautów. Jednym z celów, jakie przyświecają organizatorom, jest uczynienie z KAR konkursu na wzór The Audies, najbardziej prestiżowej nagrody przemysłu książek do słuchania na świecie. Od 1996 roku honoruje ona najlepsze dokonania branży amerykańskiej, przyznając nagrody aż w 30 kategoriach, m.in. najlepsza produkcja, wykonanie wielogłosowe, słuchowisko czy interpretacja w wykonaniu autora książki. Oczywiście, wiele z kategorii dotyczy gatunków literackich czy opracowania graficznego tytułu.

Publikacje zgłaszane są przez wydawców, spośród których do nagród nominowanych jest pięć książek w każdej z kategorii. The Audies organizowane są przez Stowarzyszenie Wydawców Audiobooków (APA). Jego cel to m.in. utrwalenie wśród odbiorców świadomości istnienia formatu wydawniczego, jak książka do słuchania, i docenienie najlepszych pozycji, jakie ukazały się na rynku w roku poprzednim.

Książka Audio Roku 2009
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
13 maja 2010 roku

Dodaj komentarz