• 2010-04-21

Epitafia katyńskie w Katowicach

23 kwietnia 2010 roku w kinie Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach rozpoczyna się cykl Epitafia katyńskie będący szczególna formą uczczenia 70 rocznicy Katyńskiej Zagłady. Epitafia katyńskie to 44 krótkie, 3 minutowe filmy, z których każdy przedstawia sylwetkę jednej z ofiar.

Wiosną 2010 r. upływa 70 rocznica Zbrodni Katyńskiej. Ofiarą tej zbrodni padły około 22 tysiące obywateli polskich. Przez lata komunistycznego reżimu próbowano wymazać ich z pamięci. Dziś większość ofiar na wybudowanych w 2002 r. cmentarzach w Katyniu, Charkowie i Miednoje posiada swoją tabliczkę z imieniem, nazwiskiem, stopniem wojskowym, datą i miejscem urodzenia, a także, bez wyjątku ze znamiennym rokiem śmierci -1940.

Ale kim byli? Przecież nie tylko oficerami Wojska Polskiego. Większość zamordowanych to oficerowie rezerwy, którzy w cywilu stanowili elitę narodu: nie tylko jego potencjał obronny, ale intelektualny i twórczy. Wśród ustalonych z nazwiska ok. 18 tys. ofiar było ok. 750 lekarzy, blisko 1100 nauczycieli, w tym kilkudziesięciu pracowników naukowych wyższych uczelni, ponad 100 prawników, dziesiątki wybitnych sportowców, w tym medalistów olimpijskich, inżynierów, artystów, a przede wszystkim synów, ojców i braci, których rodzinom jako jedyny, ostatni ślad pozostał zapisany kilkoma zdaniami kartonik sowieckiej pocztówki z adresem zwrotnym Kozielsk, Starobielsk, czy Ostaszków.

Przez 44 kolejne dni, w okresie od połowy kwietnia do końca maja, przed projekcjami filmów w Centrum Sztuki Filmowej, będą prezentowane Epitafia katyńskie. Przedstawienie owych pojedynczych krótkich życiorysów, ilustrowanych fotografiami rodzinnymi, materiałami filmowymi z epoki pozwoli też na przybliżenie historii II RP – odzyskanie niepodległości, powstania śląskie, powstanie wielkopolskie, wojnę 1920 r., odbudowę państwa i walkę ze wspólnym niemiecko-sowieckim najazdem w 1939 r.

Epitafia katyńskie
Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach
23 kwietnia 2010 roku

Dodaj komentarz