Chopin łączy pokolenia – happening w Nowym Sączu

26 kwietnia 2010 roku odbędzie się w Nowym Sączu happening inaugurujący autorski projekt MCK SOKÓŁ w Roku Jubileuszowym 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina pt. Chopin łączy pokolenia. W związku z żałobą narodową Happening został przełożony z dnia 20 kwietnia 2010 roku.

Projekt, którego wydarzenia będą miały miejsce od kwietnia do grudnia 2010, zakłada prezentację twórczości Fryderyka Chopina, przybliżenie biografii kompozytora oraz ukazanie różnorodności inspiracji czerpanych do dziś z jego muzyki. Łącząc wielorakie działania artystyczne, edukacyjne oraz integracyjne, zawiera szereg powiązanych ze sobą wydarzeń artystycznych -koncert, wystawy, warsztaty plastyczne, seanse filmowe, happeningi uliczne.

Wesołe Miesteczko to grupa happeningowa, która działa przy Teatrze Kreatury w Gorzowie Wielkopolskim od sierpnia 2001. Głównym celem grupy jest komentowanie i piętnowanie, nieustannie towarzyszących życiu Gorzowa, absurdów. Herbem Wesołego Miasteczka stał się Śfinster – sylwetka rzeźby autorstwa Zbigniewa Frąckiewicza – która nawiązuje do jednej z pierwszych akcji grupy, stanowiąc jednocześnie wyrazisty symbol kulturalnego zacofania. Wesołe Miasteczko nie pozostaje również obojętne na wydarzenia ogólnopolskiego, czy wręcz globalnego formatu. W grudniu 2001 grupa wspierana przez Waldemara MAJORA Frydrycha -twórcę Pomarańczowej Alternatywy -obchodziła dwudziestą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego; w marcu 2003 roku, dzień po rozpoczęciu wojny w Iraku, zorganizowała pojedynek między G. W. Bushem a S. Hussajnem.

Stowarzyszenie Teatr Kreatury działa przy Grodzkim Domu Kultury w Gorzowie od września 1992. Reżyserem, kierownikiem artystycznym, a także założycielem teatru jest Przemek Wiśniewski. Skład zespołu tworzą studenci oraz inne Kreatury. Teatr Kreatury na przestrzeni 18 lat brał udział w wielu festiwalach i przeglądach teatralnych w całej Polsce m.in.: Reminiscencje Teatralne w Krakowie, Łódzkie Spotkania Teatralne, OFF Konfrontacje w Lublinie i Gardzienicach, MASKI w Poznaniu, KONTRAPUNKT w Szczecinie.

Mors - Młody artysta sądecki. Student Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, specjalizacja malarstwo. W swoim dorobku artystycznym ma wystawy indywidualne, które miały miejsce w Nowym Sączu w Młodzieżowym Domu Kultury ŻNIWO UMYSŁU (2007) oraz ŻNIWO UMYSŁU 2 w Klubie 50th.

Styles – Student Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, specjalizacja malarstwo.

26 kwietnia 2010 roku, godz. 14.00 i 17.00
Rynek i ul. Jagiellońska w Nowym Sączu
HAPPENING -grupa happeningowa Wesołe Miasteczko
GRAFFITI (malowanie autobusu) -Mors, Styles

Dodaj komentarz