• 2010-04-21

Alfabet rzeźby J, K, L…

8 maja 2010 roku o godz. 14.00 w Muzeum Rzeźby Współczesnej w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku odbędzie się wernisaż wystawy Alfabet rzeźby J, K, L… Kuratorkami wystawy są: Anna Podsiadły i Anna Szary-Cioczek.

M. Kijewski & Kocur "Azja...", fot. Jan Gaworski

M. Kijewski & Kocur "Azja...", fot. Jan Gaworski

W 2007 roku Muzeum Rzeźby Współczesnej zainicjowało koncepcję tak zwanego orońskiego Abecadła, czy inaczej Alfabetu rzeźby. Jest to projekt o charakterze edukacyjnym, przewidziany na osiem kolejnych odsłon, prezentowanych w ujęciu narracyjnym. Do chwili obecnej odbyły się trzy edycje założenia. Alfabet ma za zadanie przybliżyć odbiorcy świat rzeźbiarskich dokonań na przestrzeni setek lat rozwoju tej dziedziny. Odbiorcą może być zarówno niezorientowany w temacie laik, jak również wykształcona już osobowość artystyczna. Wystawy, z tego cyklu dają możliwość zasmakować sculptury dużego i mniejszego formatu, zetknąć się z dziełami wybitnych osobowości artystycznych, poznać różnorodne tendencje i nurty artystyczne. Są to typowe wystawy z komentarzem, pozwalające przyswoić pojęcia, których sens znać powinien każdy wykształcony człowiek.

Kolejne edycje posługują się metodą prezentacji w rozbudowanej formule kalejdoskopu konkretnych pojęć, artystów i haseł z obszaru sculptury, które poprowadzą uważnego widza przez całą historię rzeźby i działań okołorzeźbiarskich na przestrzeni wieków. Ilustrację poszczególnych zagadnień stanowią wybrane prace rzeźbiarskie, w większości z kolekcji własnej CRP, pokazy multimedialne oraz bogaty materiał fotograficzny – wszystko to, opatrzone komentarzem pisanym, stanowiącym lekturę do haseł. Niewątpliwą zaletą wystaw z tego cyklu, poza prezentacją wielu artystów i ich dorobku, jest możliwość porównania współistniejących obok siebie rzeźb klasycznych z marmuru, brązu, granitu, figuratywnych, awangardowych, asymilujących różne materiały o ciekawej formie, elementów sztuk multimedialnych i wielu innych form wpisanych w znaczenie słowa rzeźba.

J K L …

Wśród prezentowanych zagadnień znajdzie się obszerna ekspozycja poświęcona tematyce formy klasycznej i klasycyzującej, na przykładzie rzeźb współczesnych ze zbiorów CRP oraz dzieł dawnych, ukazanych w postaci fotogramów. Omówione i zilustrowane zostaną hasła: kanon, kompozycja, kształt, kolor, kontrapost, również w postaci pokazu slajdów. Osobną sekwencję stanowić będzie kwatera poświęcona wzajemnym związkom rzeźby z architekturą na przykładzie tematu kolumny, kapitela, kariatydy, kolosa. Z obszaru sztuki awangardowej i nowoczesnej zaprezentowane zostaną prace na temat konceptualizmu, junk sculpture, sztuki kinetycznej, konstruktywizmu, kubizmu i land artu.

W wystawie udział weźmie kilkudziesięciu artystów, m.in.: Filip Brodzki, Jan Chwałczyk, Ingo Glass, Wanda Gołkowska, Jerzy Fober, Wiktor Gajda, Peter Jacobi, Maria Jarema, Jerzy Jarnuszkiewicz, Zdzisław Jurkiewicz, Adam Kalinowski, Anna Kamieńska-Łapińska, Alfons Karny, Marek Kijewski i Małgorzata Malinowska, Krzysztof Kędzierski, Edward Krasiński, Jan Kucz, Zofia Kulik i Przemysław Kwiek, Stanisław Kulon, Piotr Kurka, Natalia Lach-Lachowicz, Konstanty Laszczka, Irena Molin-Sowa, Olga Niewska, Jacek Puget, Stanisław Radwański, Adam Rzepecki, Edward Sitek, Maciej Szańkowski, Wanda Sokołowska, Zofia Woźna i inni.

Dodaj komentarz