• 2010-04-20

XI Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN

21 kwietnia 2010 roku we Wrocławiu rozpocznie się XI Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN. Otwierając drugą dekadę swojego istnienia, Festiwal zostaje przy tworzonych przez dziesięć lat sprawdzonych formułach, jak i proponuje nowe atrakcje i propozycje dla wszystkich, nie tylko fanów niezależnej kinematografii.

Między 21 a 25 kwietnia w kinie Warszawa we Wrocławiu zgodnie z przyjętą tradycją odbędzie się główny punkt Festiwalu – Konkurs Filmów Polskich oraz nieco młodszy Konkurs Filmów Zagranicznych, który, podobnie jak w ostatnich latach, otworzy KAN. Spośród nadesłanych do KFP 229 fabuł, dokumentów i animacji z całej Polski, Rada Programowa, mierząc się z nie lada wyzwaniem, ostatecznie wybrała 40 filmów, o łącznej długości ponad 11 godzin projekcji, w tym 16 fabuł, 14 dokumentów oraz 9 animacji. W przypadku Konkursu Filmów Zagranicznych Rada Programowa musiała wybierać z 356 pozycji przysłanych ze wszystkich kontynentów. Ostatecznie do Finału zakwalifikowano 46 produkcji, głównie fabuł. Każdy z konkursów trwał będzie przez dwa festiwalowe dni.

Mnóstwo emocji zapewnią z pewnością kultowe już Otwarte Obrady Jury, gdzie każdy, czy to twórca, czy widz, będzie miał okazję wypowiedzieć się na forum na temat obejrzanych filmów oraz podyskutować z Jurorami. W tym roku w Jury Festiwalu KAN zasiądą: Jerzy Kapuściński, Cezary Harasimowicz, Magdalena Kumorek, Filip Marczewski.

25 kwietnia, na uroczyste zakończenie Festiwalu odbędzie się tradycyjna Gala Finałowa, a wraz z nią wręczenie nagród, projekcje filmów zwycięskich oraz niespodzianki, w tym m.in. pokaz filmu Jana Komasy Spływ.

Twórcy będą rywalizować o nagrody: w Konkursie Filmów Zagranicznych – KANewkę Best Foreign Film, a w Konkursie Filmów Polskich kolejno o Brązowa, Srebrna i Złota KANewkę oraz Wyróżnienia w kategoriach: fabuła, dokument i animacja, oraz o KANewkaę Specjalną Jury a także KANewkę Publiczności i KANewkę Dziennikarzy.

Dodatkowymi konkursami i nagrodami XI Festiwalu KAN będą Nominacje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego, konkurs Pozytywne Emocje oraz Nagroda Specjalna KANału Filmowego Zone Europa.

Organizatorzy postawili w tym roku mocno na animacje, którym poświęcony będzie cały dzień w Klubie Festiwalowym – na specjalnym Przeglądzie Animacji. Będzie tam można nie tylko przyjrzeć się filmom animowanym z Polski i ze świata, ale też uczestniczyć w niepowtarzalnym wydarzeniu – fuzji obrazu i muzyki, w którym animacja przeplatać się będzie z improwizacją – muzyką graną na żywo przez grupę Freewolni TRIO.

XI Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN 2010
21 do 25 kwietnia 2010 roku
Kino Warszawa we Wrocławiu

Dodaj komentarz