• 2010-04-20

Wystawa Język w drewutni Zbigniewa Sałaja w Poznaniu

26 kwietnia 2010 roku w Galerii AT w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy Zbigniewa Sałaja Język w drewutni. Wystawa pt. Język w drewutni jest prezentowana w ramach cyklu Książka i co dalej i jest pierwszym pokazem twórczości Zbigniewa Sałaja w Galerii AT.

Zbigniew Salaj, "Biblioteka indyferentna" (źródło: materiały prasowe)

Zbigniew Salaj, "Biblioteka indyferentna" (źródło: materiały prasowe)

Język w drewutni – język anatomicznie, to twór mięśniowy jamy gębowej, wieloczynnościowy narząd używany głównie do podsuwania pokarmu pod zęby, oraz do artykulacji mowy. Język jako mowa, to ukształtowany społecznie system budowania wypowiedzi, używany w procesie komunikacji interdyscyplinarnej. Drewutnia-zadaszone, przewiewne miejsce lub zabudowana szopa, służące do suszenia oraz rozdrabniania drewna przeznaczonego na opał.

Od dzieciństwa interesowały mnie obszary, w których szybciej aniżeli w czasie rzeczywistym dokonuje się transformacja przedmiotu lub substancji. Jednym z takich miejsc była drewutnia (drewniana szopa) nasycona zapachami suszonego drewna, moje ulubione pomieszczenie tajemnych dywagacji oraz najdziwniejszych eksperymentów. Godzinami mogłem obserwować rąbiących drewno, którzy zmieniali się w niemowy na czas wykonywanej przez siebie czynności. Odbywała się dziwna msza, podczas której drewniane polana otwierały się jak książki. Układane z nich stosy przypominały biblioteczne regały wypełnione wonnymi ciałami. (Zbigniew Salaj)

W obszarze Galerii AT artysta chce nawiązać do powyższego znaczenia pracowni.

Zbigniew Sałaj (ur. 1961r. w Inowrocławiu); w latach 1981-86 studiował na Wydziałach Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie pracuje na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, gdzie wraz z Grzegorzem Sztwiertnią prowadzi Pracownię Interdyscyplinarną. Miał ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych (m.in. w Galerii Otwarta Pracownia, Galerii Potocka, Galerii Starmach) oraz brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, na których prezentował malarstwo, rysunek, obiekty papierowe, mobilne instalacje, fotografie oraz akcje plenerowe.

Prace jego znajdują się w zbiorach: Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Uniwersytetu we Fryburgu (Szwajcaria), Muzeum Miasta Aalst (Belgia), Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, Fundacji im. Konrada Adenauera (Niemcy), Biblioteki Uniwersytetu w Stanford (USA), Biblioteki San Giovanni w Pesaro (Włochy), Biblioteki Głównej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Austrii, Włoszech, Litwie, USA, Belgii, Hiszpanii, Szwecji. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Otwarcie wystawy 26 kwietnia 2010 roku, godz.18.00
Wystawa czynna do 7 maja 2010 roku

Dodaj komentarz