• 2010-04-20

Pożegnanie z bajką w BWA we Wrocławiu

13 maja 2010 roku w Studio BWA we  Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Pożegnanie z bajką. Podczas otwarcia zagra zespół Porno Chic Ensemble. Pożegnanie z bajką – to jedna z tych piosenek, które wciąż wywołują nostalgiczną tęsknotę za ostatnimi latami PRLu. Nie dla wszystkich kojarzą się one z martyrologicznym zrywem i potrzebą opowiedzenia się wobec sytuacji politycznej. Dla tych, którzy urodzili się w okolicach roku 80. ta i następna dekada wiąże się raczej z magicznymi wspomnieniami okresu dzieciństwa i dorastania, do których echa historycznej chwili docierały jako jedne z wielu fenomenów tamtych lat.

H. Śliwińska, Trudny wybór, 2008 (źródło: materiały prasowe)

H. Śliwińska, Trudny wybór, 2008 (źródło: materiały prasowe)

Trzeba pamiętać, że czas ten na bieżąco, w szybkim tempie zmieniał zestaw ikon i gadżetów popkultury. Nie powinno więc dziwić, że jeśli dzisiaj, artyści około trzydziestoletni szukając inspiracji sięgają do wspomnień, które zrosły się z ich okresem dojrzewania, odnajdą w nich nie tylko misia Uszatka, Coralgola, postaci z disney’owskich kreskówek, ale też postać posępnego generała. Nieco dziś zapomniana liryczna ballada śpiewana przez Zdzisławę Sośnicką, przenosi nas w świat bohaterów epopei Pana Kleksa. Epopei tyle sielskiej, co niepokojącej przez swe totalitarne konotacje.

Takie odwołania do systemu znaków – symboli, kojarzonych dziś z okresem transformacji ustrojowej można rozpatrywać w co najmniej dwóch płaszczyznach. W węższej, jako specyficzne zdziecinnienie twórców, z ich łydką i dupą, ogrywaniem w kółko wciąż tych samych motywów, świdrujących wyobraźnię fantazmatami szczęścia, sprawiedliwości i powszechnej miłości, które wydarzyć mogą się jedynie z w bajce. W szerszej perspektywie, jako wyraz separacji wobec obecnej sytuacji znaczonej twardymi regułami rynku, artworldu, oczekiwań wiązanych z sukcesem tych nielicznych i zanurzeniem się w świat (nie)bezpiecznych wspomnień i marzeń.

Jako kryzys twórczy, który towarzyszy artystom w momencie, gdy osiągnąwszy zauważony na scenie artystycznej debiut stają przed kolejną próbą – utrzymania swej atrakcyjności wobec ciągłego napływu nowych wydarzeń w sztuce, a jednocześnie potrzebą pogłębiania tematów, które podejmowali jeszcze nie tak dawno. Wątki kryzysowe, odwoływanie się do fantazji i mitologii przeszłości jest częstą praktyką dzisiejszych twórców. Czy roczniki okołoosiemdziesiąte wycofują się ze swych pozycji rewolucjonistów i zamykają się w skorupach wspomnień i młodzieńczych ideałów?

Jeśli można jednoznacznie stwierdzić, że wystawa nie ma historycznego charakteru – obrazy na niej pokazane datowane są co najwyżej na kilka lat wstecz, wciąż pozostaje otwartą kwestią indywidualny obraz historii, który poszczególne prace fundują. Ten układa się w równoległe, nielinearne wątki spostrzeżeń, emocji wiązanych z przeszłymi latami, tak różnymi od tego, jak chcieliby postrzegać heroizm lat 80. i 90. historycy. Pożegnanie z bajką staje się w tym kontekście równoważne z pożegnaniem swej naiwności i niewinności, bezwzględnej wiary w dobro, które zwycięża zło, oraz z tym, że dorośli mają zawsze rację.

Pożegnanie z bajką:
Magda Bielesz, Iza Chamczyk, Pola Dwurnik, Wojtek Gilewicz, Lenka Kubica, Dominika Łabądź, Bartosz Milewski, Agata Nowosielska, Paulina Sadowska, Michał Szuszkiewicz, Hanna Śliwińska, Szymon Teluk, Antek Wajda, Julia Zborowska
kulturalno-oświatowy: Piotrek Stasiowski

Wystawa czynna od 13 maja do 3 czerwca 2010 roku
Wernisaż: 13 maja 2010 roku,  godz. 19.00
Studio BWA Wrocław, Ruska 46 a

Dodaj komentarz