• 2010-04-19

Wernisaż wystawy Odbicia w Poznaniu

25 kwietnia 2010 roku o godzinie 12.00 w Galerii Naprzeciw w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy Wojciecha Gorączniaka Odbicia.

Wojciech Gorączniak urodził się w 1976 r. w Poznaniu. W latach 1996-2001 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu ( dyplom z malarstwa i rysunku w pracowni prof. Norberta Skupniewicza oraz prof. Macieja Haufy). Od 2008 r. pracuje w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych na stanowisku asystenta w IV Pracowni Malarstwa prof. Andrzeja Zdanowicza.

Zajmuje się malarstwem i rysunkiem, prezentował wystawy indywidualne: w Galerii Aula ASP w Poznaniu, w Galerii Bekos oraz w Poznańskiej Galerii Nowa. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych m.in.w: Pałacu na Wodzie w Łazienkach w Warszawie, 19 Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, Galerii Profil w Poznaniu, Galerii U Jezuitów, Zamku Górków w Szamotułach oraz w Muzeum Ziemi Średzkiej Dwór w Koszutach.

Istotną rolę w myśleniu o obrazie stanowią dla mnie odniesienia do kubizmu i surrealizmu, szczególnie jego nurtu metafizycznego, ze swoją filozofią postrzegania rzeczywistości, według określenia Mieczysława Porębskiego, nową lekcją przedmiotów. Właśnie przedmiot odgrywa dla mnie istotną rolę. Przede wszystkim interesują mnie metamorfozy, którym podlega, dotyczące samej struktury malarskiej, usytuowanie w punkcie między przedstawieniem a abstrakcją. W tym kontekście ważne jest dla mnie malarstwo Andrzeja Wróblewskiego. Bliska jest mi ta jedyna w swoim rodzaju poetyka, zdolność odkrywania sytuacji metaforycznych w sytuacjach najprostszych, w banalnym przedmiocie. Sztuka jest dla mnie miejscem granicznym, często pragnienie znalezienia się na styku rzeczywistości stanowi wystarczający powód zarówno do twórczości własnej, jak i do bycia odbiorcą twórczości innych. (…)

Prezentowany cykl obrazów pt. Odbicia można by nazwać wariacjami na temat wnętrza duszy. Plastyczną reakcją na to co odczuwam jako wewnętrzne, nienazwane i pozbawione konturu. Prace te niczego nie symbolizują, są próbą uchwycenia wyobrażenia w sposób czysto plastyczny. Są również dialogiem ze światem obrazów Bergmana – malarskim świadectwem przeżycia jego twórczości.

Odbicia, Wojciech Gorączniak

Galeria Naprzeciw ASP w Poznaniu
25 kwietnia 2010 roku
godzina 12.00

Dodaj komentarz