• 2010-04-19

Medialne mówienie i powinność milczenia

24 kwietnia 2010 roku o godz. 16.00  w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach Ringu medialnego odbędzie się panel dyskusyjny na temat medialnego mówienia i powinności milczenia. Gościem Ringu medialnego będzie Janina Paradowska, polska publicystka z tygodnika Polityka, współpracująca z Radiem TOK FM. Spotkanie organizowane jest przez Podyplomowe Studia Dziennikarstwa i Public Relations.

Ring medialny to cykl otwartych dyskusyjnych spotkań, które umożliwiają studentom i wszystkim zainteresowanym bezpośredni kontakt z ekspertami w dziedzinach: dziennikarstwo, komunikacja społeczna oraz public relations. Uczestnicy mają okazję wysłuchać wykładu, wziąć udział w dyskusji i warsztatach na dany temat. Ring medialny to również wspaniała okazja dla słuchaczy specjalności public relations Podyplomowych Studiów Dziennikarstwa i Public Relations do sprawdzenia się jako organizatorzy eventów, gdyż oprawa i promocja poszczególnych wydarzeń należą do ich obowiązków.

Redaktor Janina Paradowska nie po raz pierwszy poprowadzi prelekcję podczas ringowego spotkania. Wcześniej wygłosiła interesującą mowę na temat Polityki w medialnej kreacji. Tym razem podczas wykładu i dyskusji zatytułowanych Medialne mówienie i powinność milczenia redaktor Janina Paradowska zajmie się problemem wyrażalności tego, co tak naprawdę trudno jest wyrazić. Są wydarzenia – tragedie, które domagają się słów, nawet jeśli zmuszają do milczenia. Wydarzenia, których istoty nie są w stanie oddać żadne wypowiedzi ustne czy pisemne. Takim wydarzeniem jest dla Polaków katastrofa samolotu prezydenckiego w Smoleńsku.

Wydawać się może, że jedynym hołdem oddanym ofiarom jest w tym wypadku tylko cisza, a jednak istnieje w nas nieodparta potrzeba mówienia. Kiedy mówić, a kiedy milczeć? Co jest stosowne w mówieniu o traumie? Jakie wyzwania i dylematy stoją przed dziennikarzem, ale i każdym człowiekiem, gdy mówi o tym, co go boli? Zapewne na te i inne pytania udzieli odpowiedzi jedna z najwybitniejszych postaci polskiej sceny publicznej – red. Janina Paradowska. Zapowiada się bardzo ciekawa i ważna dyskusja, szczególnie teraz, kiedy prawda o tragedii w Smoleńsku przygniata swym ciężarem.

Spotkanie z red. Janiną Paradowską odbędzie się 24 kwietnia 2010 roku o godz. 16 w Sali Wielkiej Zachodniej w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, przy ul. Joliot-Curie 15.

Dodaj komentarz