• 2010-04-17

Usłyszeć teatr – Cyfrowo wykluczeni

20 kwietnia 2010 roku Teatr Konsekwentny w Warszawie otwiera swoją scenę na osoby niepełnosprawne. Rusza kolejna odsłona projektu Usłyszeć teatr… – oferta teatralna skierowana zarówno do osób niewidzących jak i niesłyszących. Spektakle dostosowane do percepcji osób niewidzących, z tłumaczem języka migowego oraz internetowa platforma informacyjno-kulturalna to ciekawa propozycja dla warszawskiej publiczności.

Materiał promocyjny organizatora

Materiał promocyjny organizatora

Od 2007 roku Teatr Konsekwentny jako jeden z niewielu w Warszawie realizuje spektakle przeznaczone dla osób niewidzących i niesłyszących. Ten innowacyjny pomysł narodził się wraz z wizytą u Konsekwentnych niesłyszącej Magdaleny Bielak, tłumaczki języka migowego, która zaproponowała, że przetłumaczy dla osób niesłyszących przedstawienie Zaliczenie. Lekcja. W repertuarze Teatru Konsekwentnego pojawiły się spektakle przystosowane dla osób niesłyszących a później niewidzących. Odbyły się także dwie konferencje z udziałem zaproszonych gości: Teatru Polonia, Teatru Capitol i Teatru Praga oraz partnerów przedsięwzięcia m.in. Polskiego Związku Głuchych i Polskiego Związku Niewidomych.

Teatr Konsekwentny kontynuując drogę teatru integracyjnego przygotowuje kolejne spektakle przystosowane do grupy osób niesłyszących i niewidzących.

Podstawowym celem przedsięwzięcia Usłyszeć teatr.. jest umożliwienie osobom niesłyszącym i niewidomym poznania świata ludzi słyszących, świata dźwięków i obrazów poprzez sztukę. Realizacja projektu zapewni osobom z wadami słuchu i wzroku dostęp do dziedziny kultury, z której obecnie są niemal całkowicie wykluczone. Teatr po raz kolejny podejmuje inicjatywę wystawiania swoich repertuarowych przedstawień dla osób głuchych i niedosłyszących na tak dużą skalę i daje im możliwość pełnego uczestniczenia w kulturze.

Przedstawiciele Teatru Konsekwentnego inaugurując swój projekt 20 kwietnia 2010 roku wezmą udział w konferencji Cyfrowo wykluczeni, której organizatorem jest Fundacja Widzialni – strony internetowe bez barier. Konferencji towarzyszyć będzie wystawa prac malarskich Marka Krzysztofa Laseckiego – absolwenta Akademii Sztuk Pięknych, który jest artystą niesłyszącym. Uprawia malarstwo, rysunek, fotografię i grafikę. Mieszka i tworzy w Warszawie. W dorobku artystycznym ma na koncie udział w wystawach zbiorowych, plenerach ogólnopolskich i środowiskowych. Poza tym eksponował swoje prace także w Europie.

Konferencja odbędzie się w siedzibie AGORY przy ul. Czerskiej 8/10. Początek konferencji o godzinie 10.30.

Dodaj komentarz