• 2010-04-17

Dojczland … z poważaniem

Od 17 kwietnia 2010 roku w Starej Galerii ZPAF w Warszawie można oglądać wystawę prac trzech współczesnych fotografów z Niemiec: Arno Fishera, Karla Heinza Hargesheimera (Pseud.Chargesheimer) oraz Olivera Kerna. Z uwagi na Żałobę Narodową wernisaż nie dobędzie się.

Oliver Kern, Wilhelmshaven

Oliver Kern, Wilhelmshaven

Mimo że dzieli ich różnica pokoleń, każdy z nich tworzy dokumentalny zapis historii i społeczeństwa Niemiec ze wczesnych latach powojennych oraz z wczesnych lat dwudziestego pierwszego wieku. Arno Fischer i Karl Heinz Hargesheimer (Pseud. Chargesheimer) fotografowali niemieckie społeczeństwo, które po burzliwych latach wojny starało się na nowo odnaleźć sposób na normalne życie.

Mieszkający w Berlinie, Arno Fisher w zdjęciach pt. Sytuacja Berlina, 1953 – 1968 rejestruje codzienne sytuacje w swoim mieście. Pęknięcie w podzielonym na cztery sektory mieście Berlin staje się w jego fotografiach raz subtelne, raz bardzo wyraźne.

W Fotografiach z Kolonii z lat 50 Chargesheimer dokumentuje obudzoną ponownie do życia Kolonię, gdzie w życie publiczne powoli i ostrożnie, wkracza na nowo charakterystyczna dla Nadrenii pogoda ducha. Należący do młodszego pokolenia Oliver Kern, w swojej pracy Niemiecka perspektywa zajmuje się drobnymi symbolami, kojarzonymi z niemiecką tożsamością. W latach 2002 – 2009 fotograf podróżował po swoim kraju aby uchwycić życie ludzi i krajobraz w miejscach położonych daleko od metropolii, w małych zakątkach kraju.. Powstały obrazy pozbawione patosu ale z widoczną w nich dużą dozą szczerego zainteresowania ludźmi i przestrzenią ich życia.

Wystawa w Starej Galerii ZPAF stanowi część niemieckiego programu tegorocznej edycji WFFA, przygotowanej przez kuratorkę Ingę Schneider, która w cyklu indywidualnych prezentacji spiętych tytułem Dojczland… z poważaniem zawarła zarówno prace młodych, rozpoczynających dopiero karierę fotografów jak i najważniejszych twórców, zarówno z wschodniej, jak i zachodniej części kraju.

Wystawa czynna do 13.05, codziennie od godz.12.00 do 18.00
Galeria Stara ZPAF
Plac Zamkowy 8
Warszawa

Dodaj komentarz