• 2010-04-16

Drzwi otwarte Teatru Rozrywki w Chorzowie

25 kwietnia 2010 roku w ramach Drzwi Otwartych można zwiedzać zaplecze Teatru Rozrywki w Chorzowie .Tym razem teatr chce skierować uwagę widzów na pracę tancerzy, których święto pozostaje zwykle nieco w cieniu Dnia Teatru.

Warto zatem przypomnieć, że Międzynarodowy Dzień Tańca (International Dance Day, World Dance Day) został ustanowiony w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI-UNESCO). 29 kwietnia wybrano na pamiątkę dnia urodzin wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jean-Georges’a Noverre’a (1727-1810).

Z okazji Dnia Tańca każdego roku inny wybitny artysta związany z tą sztuką przygotowuje orędzie adresowane do tych, którzy uprawiają i kochają taniec. W ubiegłych latach autorką orędzia była amerykańska tancerka i specjalistka w zakresie antropologii tańca Katherine Dunham. Orędzia pisali także m.in. Maurice Bejart, Mahmound Reda, Kazuo Ohno i Robert Joffrey.

Wszyscy chętni zaproszeni są do zajrzenia za kulisy, do pracowni, magazynów, garderób oraz – przede wszystkim – sal prób. Atrakcją będzie na pewno przyglądanie się tancerzom, którzy w tym dniu pracować będą nad programem, przygotowanym na Światową Wystawę EXPO 2010 w Szanghaju. Autorem choreografii jest Piotr Jagielski.

Wieczorem zaś odbędzie się widowisko baletowe Katarzyny Aleksander-Kmieć pt. Zobacz Alicjo (Jakub Lewandowski, właśnie za rolę w tym przedstawieniu został nominowany do nagrody Artystycznej ZŁOTA MASKA 2010).

Drzwi Otwarte Teatru Rozrywki w Chorzowie

25 kwietnia 2010 roku, godz. 9.00, 11.30, 14.00
Widowisko taneczne Zobacz Alicjo, godz. 19.00

Dodaj komentarz