• 2010-04-13

Zmiany w programie 3. Festiwalu Filmów Polskich Wisła

W dniach od 22 do 29 kwietnia 2010 roku w stolicy Rosji odbędzie się festiwal Wisła, w czasie którego rosyjska publiczność będzie miała okazję obejrzeć najciekawsze polskie filmy ostatnich lat. W związku z tragedią Polski i żałobą Narodową na 3. Festiwalu Filmów Polskich Wisła w Moskwie nastąpią zmiany w programie.

Materiały promocyjne organizatora

Materiały promocyjne organizatora

Filmem otwierającym Festiwal zamiast filmu Wszystko co kocham w reżyserii Jacka Borucha będzie obraz Małgorzaty Szumowskiej 33 sceny z życia.

Główna bohaterka, trzydziestoparoletnia Julia jest odnoszącą sukcesy artystyczne fotograficzką. Jej szczęśliwe życie między Krakowem a wiejską działką kończy się nagle. Julia musi zmierzyć się z ciężką i zakończoną śmiercią chorobą matki, a w niedługim czasie także odejściem ojca, który nie umie sobie poradzić w tych tragicznych okolicznościach. Bohaterka musi zmierzyć się ze śmiercią bliskich osób i pustką, jaką ona zostawia w życiu. Film zdobył Srebrnego Lamparta na 61. Międzynarodowym Festiwalu w Locarno.

Specjalny Pokaz filmu Katyń Andrzeja Wajdy odbędzie się 25 kwietnia 2010 roku o godzinie 18.00 w Kinie Chudożestwiennyj

Organizatorzy poświęcają 3. Festiwal Filmów Polskich Wisła w Moskwie Andrzejowi Kremerowi, Podsekretarzowi Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej oraz pozostałym ofiarom katastrofy lotniczej, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.

Pan Andrzej Kremer był szczególnie związany zarówno z Festiwalem Wisła, jak i z Festiwalem Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską. Dzięki jego nieocenionej pomocy obydwa wydarzenia mogły nabrać takiego rozmachu i blasku.

Z organizowanymi przez Fundację Wspieram i Europejską Agencję Reklamową Festiwalami związani był także Mariusz Handzlik, Podsekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP, Dariusz Jankowski, pracownik Biura Obsługi Kancelarii Prezydenta RP oraz ks. bp gen. dywizji Tadeusz Płoski, ordynariusz polowy WP.

Katastrofa lotnicza w Smoleńsku uderzyła bezpośrednio w sprawy organizacyjne Festiwalu Wisła. Wydarzenie to nie tylko straciło ważnych i oddanych jego organizacji ludzi, ale także materiały, które miały być wyświetlone podczas pokazów kinowych. Samolotem, który uległ katastrofie leciały bowiem wszystkie kopie filmowe, które miały być pokazane w sekcji konkursowej Festiwalu, także wszystkie materiały drukowane (plakaty, ulotki, Programy etc.).

Dyrektor Festiwalu, Małgorzata Szlagowska-Skulska osobiście żegnała się z osobami, które 10 kwietnia wyleciały rządowym samolotem w swój, jak się okazało, ostatni lot.

Składamy wszystkim ofiarom sobotniej katastrofy hołd i cześć. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

Organizatorzy Festiwalu Filmów Polskich Wisła w Moskwie

przeleciał ptak
przepływa obłok
upada liść kiełkuje ślaz
i cisza jest na wysokościach
i dymi mgłą smoleński las…..

Zbigniew Herbert Guziki

Dodaj komentarz