• 2010-04-13

Przełożony termin wernisażu wystawy Z kolekcji Bożeny Kowalskiej

W związku z żałobą narodową Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu postanowiło odwołać otwarcie wystawy Z kolekcji Bożeny Kowalskiej zaplanowane na 16 kwietnia 2010 roku. Wernisaż wystawy odbędzie się tydzień później, 23 kwietnia o godzinie 15.00. Wystawa potrwa do 30 maja.

Kurt Teuscher, Bez tytułu, 2008 r.

Kurt Teuscher, Bez tytułu, 2008 r.

Z liczącej blisko trzysta prac kolekcji przedstawionych zostanie około stu dzieł (malarstwo, prace na papierze, obiekty przestrzenne) artystów z Polski i zagranicy, takich jak: Karl-Heinz Adler, Getulio Alviani, Jan Berdyszak, Hellmut Bruch, Tadeusz Brzozowski, Jan Dobkowski, Wojciech Fangor, Istvan Haasz, Alfred Lenica, Jerzy Kałucki, Manfred Luther, Heinz Mack, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Georg Karl Pfahler, Julian Raczko, Erna Rosenstein, Kajetan Sosnowski, Antoni Starczewski, Henryk Stażewski, Józef Szajna, Tadeusz Wiktor, Ryszard Winiarski.

Bożena Kowalska – doktor nauk humanistycznych, krytyk, teoretyk sztuki. Autorka kilkunastu książek z zakresu sztuki współczesnej polskiej i powszechnej, min.: Polska awangarda malarska 1945–1980. Szanse i mity, Twórcy – Postawy. Artyści mojej galerii, Sztuka w poszukiwaniu mediów, Od impresjonizmu do konceptualizmu. Odkrycia sztuki, W poszukiwaniu ładu. Artyści o sztuce. Autorka monografii Romana Opałki, Jana Berdyszaka, Henryka Stażewskiego, Kajetana Sosnowskiego, Mariana Bogusza, Wojciecha Fangora i innych polskich artystów awangardowych. W latach 1972–2001 prowadziła w Muzeum Okręgowym w Chełmie Galerię 72, w ciągu 29 lat utworzyła tam autorską galerię sztuki polskiej i obcej, liczącą około 1500 eksponatów. Od 1983 r. realizuje projekt doroczny Międzynarodowych Plenerów dla Artystów posługujących się Językiem Geometrii. Autorka wielu wystaw w Polsce i za granicą, publikuje artykuły o sztuce w periodykach polskich i obcych, autorka rozpraw naukowych, wstępów do katalogów (łącznie około tysiąc publikacji). Od 2008 r. aktywnie współpracuje z Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.

Honorowy patronat: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej
Elektrownia w Radomiu
ul. Kopernika 1
26-600 Radom

Dodaj komentarz