Elbląskie Muzeum przenosi otwarcie wystawy Dary i zakupy 2005-2009

Z powodu żałoby narodowej, wystawa Dary i zakupy 2005-2009 otwarta zostanie tydzień później, w piątek, 23 kwietnia 2010, w największej sali wystawienniczej Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu. W nabliższy weekend miały się też odbyć: Kiermasz Sztuki (sobota 17 kwietnia) oraz Giełda Kolekcjonerów (niedziela 18 kwietnia). Kiermasz zostaje odwołany, zaś Giełda jest uzależniona od terminów państwowych uroczystości pogrzebowych.

Materiały promocyjne organizatora

Materiały promocyjne organizatora

Dary i zakupy 2005 – 2009

Raz na kilka lat odbywa się prezentacja darów od miłosników historii, jak też zakupów, poczynionych przez muzealników. W największej sali wystawienniczej Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu zgromadzone zostaną przedmioty, które w ostatnich latach wzbogaciły muzealną kolekcję. A jest ich niemało – wystarczy wspomnieć, że sama lista darczyńców liczy ponad sześćdziesiąt nazwisk. Zgodnie ze zwyczajem, zostali oni zaproszeni na otwarcie wystawy.

Sporo z prezentowanych przedmiotów to efekty prac archeologicznych – pod kolejne odbudowy kamienic na elbląskim Starym Mieście, dalszych badań osady Truso, czy też znalezionych podczas przebudowy drogi nr 7. Ale równie wiele to dary elblążan, którzy w zakamarkach swoich domów znajdują jeszcze przedmioty, używane przez poprzednie pokolenia mieszkańców. Wśród darczyńców są też Niemcy, byli elblążanie, którym historia miasta jest bliska. Spory jest też efekt najnowszej akcji muzealników, polegającej na zbieraniu przedmiotów, głównie zabawek, z epoki PRL-u. Niejedna rzecz, która na wystawie się znajdzie, niesie też z sobą spory ładunek emocjonalny. Choćby taka walizka z zawartością, z którą elblążanie uciekali w 1945 r. przed zbliżajacym się frontem, a którą odnaleziono niedawno w szkole w Gronowie Górnym.

Wernisaż wystawy odbędzie się 23 kwietnia, w piątek, o godz. 18.00 w budynku Podzamcza. Ekspozycja czynna będzie do czerwca.

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR