• 2010-04-10

Premiera spektaklu Noże w Kurach w Olsztynie

17 kwietnia 2010 roku w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie odbędzie się premiera spektaklu Noże w kurach. Sztuka  Davida Harrowera w inscenizacji Weroniki Szczawińskiej to eksperymentalny projekt o poszukiwaniu własnej tożsamości w świecie słów. W spektaklu występują: Milena Gauer, Grzegorz Gromek, Grzegorz Sowa.

Weronika Szczawińska o spektaklu:

Co to jest pole? Czarny, wyznaczony obszar ziemi, czy też może litery układające się w językowy znak? Czy kobieta jest jak pole, czy też może być polem? Pytania te pomimo swojej pozornej niewinności dotykają problemu podstawowego dla wszystkich – uwikłania w język. Bohaterowie Noży w kurach początkowo poruszają się w świecie prawd pozornie prostych, w świecie nazwanym i oswojonym, gdzie wszelka inność jest groźna, a pytania zbędne. Utopijne pragnienie ponownego zespolenia się z rzeczywistością zmysłową, która stawia opór słowom, pozostaje jedynie melancholijnym wspomnieniem.

Tekst Harrowera potraktować można jako historię o próbie ucieczki z zaistniałego porządku, wywrotowy dramat dydaktyczny – edukowana przez wszystkich kobieta pokazuje językowi język, staje się wirusem, który już na zawsze zaburzy kody i znaki. Noże w kurach to pretekst dla teatralnego eksperymentu, poszukiwania nowych form, radykalnego ucieleśnienia słowa w procesie tworzenia rytmiczno-plastycznej instalacji.

Kobieta i Oracz, małżeńska para, dokładają wszelkich starań, aby porządek świata został podtrzymany. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, wytrącenia z codziennej rutyny, aby rzeczywistość wywróciła się na nice, ujawniając swój zagadkowy charakter.

Teatr im. Stefana Jaracza
ul. 1 Maja 4, Olsztyn
Premiera spektaklu: 17 kwietnia 2010 roku, godz. 19.00 na Scenie Kameralnej.
Kolejne spektakle: 18, 20, 21, 22, 23, 27, 30 kwietnia 2010 roku, godz. 19.00

Dodaj komentarz