• 2010-04-10

Polska Pramiera Orgii Pasoliniego w Teatrze Wybrzeże

W piątek, 16 kwietnia 2010 roku na Czarnej Sali im. Stanisława Hebanowskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku odbędzie się polska prapremiera Orgii Pasoliniego. Spektakl reżyseruje Wiktor Rubin, scenografię do spektaklu przygotowuje Mirek Kaczmarek.

Plakat do spaktaklu Orgia, autor: Mirek Kaczmarek

Plakat do spaktaklu Orgia, autor: Mirek Kaczmarek

Dopiero co umarłem. Moje ciało przedziwnie ubrane kołysze się na sznurze. Przed chwilą też zabrzmiały moje ostatnie słowa: Nareszcie ktoś zrobił dobry użytek ze śmierci. Cofnijmy się w czasie. Zamknięci w domu Kobieta i Mężczyzna zaczynają uprawiać sadomasochistyczną grę. Orgię. Jednakże cielesność, ból, poniżenie stają się sposobem dotarcia, do tego, co siedzi w człowieku najgłębiej. Są próbą przyjrzenia się sobie, własnej odmienności, seksualności. A także wzajemnym uczuciom, zmiennym relacjom pan-sługa, u których podstaw zawsze leży władza. Rozpoczyna się niebezpieczna, brutalno-poetycka gra. Rozpoczyna się orgia. A teraz bawcie się dobrze.

Wiktor Rubin i Jolanta Janiczak o spektaklu:

Orgia jest spektaklem o halce. O halce jako znaku narzuconego umasowienia. Dopóki halki milczą panuje porządek, nie-rewolucja, nie-przełom. Jeżeli halka postanawia się wyrazić, wyrazić się do końca, musi umrzeć. Orgia jest spektaklem o pończochach – więzieniu ciała we wzorcach innych ciał. Wszystkich tak samo odlanych. Wszystkich tak samo nieruchomych. Orgia jest spektaklem o majtkach, czyli symbolu poddania i hipokryzji. Orgia jest spektaklem o rzeźbieniu człowieka na milczenie i posłuszeństwo. Komu potrzebne są bierne pończochy, bezwolne halki i uległe majtki? P.P. Pasolini: Nikomu komu można by przypisać twarz.

Pier Paolo Pasolini Orgia
Przekład: Ewa Bal
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Wiktor Rubin
Dramaturg: Jolanta Janiczak
Scenografia, kostiumy, wideo: Mirek Kaczmarek
Inspicjent: Jerzy Gutarowski
W spektaklu występują: Dorota Androsz (Kobieta), Marek Tynda (Mężczyzna).

Prapremiera polska: piątek, 16 kwietnia, godzina 19.00, Czarna Sala
Kolejne spektakle: 17, 21, 22, 23 kwietnia

Dodaj komentarz