Nie śpią tylko duchy. O duchach i ich mediach

Do 30 maja 2010 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu można oglądać wystawę Awake are only the spirits. On ghosts and their media / Nie śpią tylko duchy. O duchach i ich mediach. W ramach projektu odbędzie się również na cykl spotkań i warsztatów wokół wystawy.

Night #3, 30 x 20 cm, Lambda print on Dibond

Night #3, 30 x 20 cm, Lambda print on Dibond

Wystawa, zorganizowana we współpracy z Hartware MedienKunstVerein w Dortmundzie, gdzie była prezentowana w 2009 roku, jest oparta na archiwum nagrań Friedricha Jürgensona, który w 1959 roku odkrył Electronic Voice Phenomenon (EVP). Projekt przybliża historie duchów, które starają się odpowiedzieć na pytanie dlaczego, przy całym oświeceniu ludzkości, ciągle przypisuje się irracjonalne właściwości nowym mediom i technologiom – na przykład zdolność do przekazywania wiadomości spoza świata.

Jak piszą kuratorzy wystawy punktem wyjściowym dla projektu jest archiwum Friedricha Jürgensona, w którego skład wchodzi około osiemset szpul magnetofonowych. Dzięki wysiłkom szwedzkiego artysty Carla Michaela von Hausswolffa archiwum kilka lat temu umieszczono w Zentrum für Kunst und Medientechnologie w Karlsruhe. Na wystawie, oprócz wyników badań Jürgensona, prezentowane jest archiwum anonimowego badacza z Aachen, pochodzące z lat osiemdziesiątych XX wieku. Eksperymenty ze zjawiskiem EVP nie ograniczały się jednak tylko do obszaru akustycznego. Posługując się technologią wideo (wtedy jeszcze analogową) anonimowy badacz nagrywał obrazy zmarłych osób ukazujące się rzekomo na ekranie włączonego telewizora. Te dwa zbiory stanowią punkt wyjściowy wystawy projektów artystycznych poświęconych kwestii istnienia duchów i wykorzystania nowych mediów oraz technologii dla celów spirytystycznych, jak również politycznym implikacjom i estetyce współczesnych zjawisk transkomunikacji.

Kuratorzy: Inke Arns i Thibaut de Ruyter

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Wały gen. Sikorskiego 13
87 – 100 Toruń

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR