• 2010-04-08

Julia Franck w Goethe-Institut w Warszawie

Dnia 14 kwietnia 2010 roku w  Goethe-Institut w Warszawie odbędzie się wieczór literacki z niemiecką pisarką Julią Franck. Podczas spotkania autorka przeczyta fragmenty powieści Południca.

Julia Franck uchodzi za jedna z najbardziej utalentowanych współczesnych pisarek niemieckich. Urodziła się w 1970 roku w Berlinie Wschodnim, w 1978 roku opuściła NRD i wraz z rodzina przebywała w obozie przejściowym dla uchodźców ze Wschodu Berlin-Marienfelde. W 1997 roku Julia Franck opublikowała debiutancka powieść Der neue Koch. W 1999 ukazała się kolejna książka Liebediener, a w 2000 zbiór opowiadań Bauchlandung, wyróżniony nagrodą stacji telewizyjnej 3 sat w konkursie im. Ingeborg Bachmann. W 2003 roku opublikowana zostala powiesc Lagerfeuer, której polskie wydanie Berlin-Marienfelde ukazało się w 2006 roku w serii SCHRITTE/KROKI, w przekładzie Krzysztofa Jachimczaka, nakładem wydawnictwa Dom pod Krakowem.

W 2007 roku ukazała się powieść Die Mittagsfrau, za którą autorka w tym samym roku zdobyła prestiżową nagrodę Deutscher Buchpreis. Książka została przetłumaczona na 33 języki, w Polsce ukazała się właśnie w polskim przekładzie Krzysztofa Jachimczaka, pt. Południca, nakładem wydawnictwa W.A.B. w serii SCHRITTE/KROKI, prezentującej współczesną literaturę niemieckojęzyczną.

Podczas spotkania Julia Franck przeczyta fragmenty powieści Południca.

W powieści Południca autorce udało się odmalować sugestywna panoramę kilkudziesięciu lat życia zwykłych ludzi w Niemczech pomiędzy pierwszą wojną światową, a końcem drugiej, m.in. frapujący obraz Berlina lat dwudziestych i trzydziestych. (Claudia Voigt, Spiegel online)

Spotkanie z tłumaczeniem konsekutywnym poprowadzi Jacek St. Buras, tłumacz i krytyk literacki, redaktor serii KROKI/SCHRITTE.

Środa, 14 kwietnia 2010 roku, godz. 18.30,
Goethe-Institut w Warszawie, ul. Chmielna 13A

Dodaj komentarz