• 2010-04-08

Golgota Wrocławska w ramach Wirówki Artystycznej we Wrocławiu

Dnia 12 kwietnia 2010 roku, o godzinie 19.00 w Łokietka 5 – Infopunkcie Nadodrze we Wrocławiu, w ramach trzeciego spotkania Wirówki Artystycznej odbędzie się spotkanie z Janem Komasą oraz projekcja jego głośnego spektaklu Golgota Wrocławska. Jest to trzeci obrót wirówki.

Golgota Wrocławska to poruszający spektakl w reżyserii Jana Komasy, który powstał na potrzeby Telewizyjnego Teatru Faktu. Twórcami scenariusza są Krzysztof Szwagrzyk z wrocławskiego IPN-u i scenarzysta Piotr Kokociński. Inspiracją do niego były przeżycia samego Szwagrzyka, który w miejskich archiwach natrafił na historę tajemniczego procesu politycznego.

Młody doktorant historii znajduje nigdy nie wysłane listy więźniów skazanych na wyrok śmierci w latach czterdzistych, a w nich historię ukartowanego przez UB procesu. W rolę Henryka Szwejcera – zasłużonego dla Polski powstańca śląskiego, dyrektora Zjednoczenia Przemysłu Węglowego w Wałbrzychu, który oskarżony jest przez Ubeków – wcielił się Adam Ferency. Jego żonę, która podobnie jak on walczyła w AK, zagrała Kinga Preiss. Golgota Wrocławska pod powiększeniem pokazuje mechanizm, z jakim polska władza ludowa rozprawiała się ze swoimi wrogami. Zdjęcia do spektaklu powstawały w miejscach autentycznych wydarzeń pokazanych w spektaklu, między innymi w więzieniu przy Kleczkowskiej oraz na cmentarzu Osobowickim. Sztuka niesie w sobie ogromny ładunek emocjonalny, również przez fakt wykorzystania autentycznych rekwizów i materiałów archiwalnych.

Reżyserię celowo powierzono reżyserowi młodego pokolenia – Janowi Komasie. Spotkanie z nim, w ramach poniedziałkowej Wirówki, poprowadzi Lech Moliński, redaktor naczelny portalu kulturalnego G-punkt.pl, dziennikarz Stopklatki i jeden z organizatorów AFD MovieWro.

Jan Komasa, urodził się w 1981 roku. Reżyseruje i jest scenarzystą filmowym. Karierę rozpoczął mocnym wejściem. Jego etiuda Fajnie, że jesteś zdobyła trzecią nagrodę na Festiwalu Filmowym w Cannes 2004 w sekcji Cinefondation. Jest autorem jednej z części trylogii Oda do radości, która miała swoją premierę w internecie. Za warszawską nowelę Ody… otrzymał nagrodę w konkursie Scenariuszowym Akson Studio i Filmforum.pl . Zaś Golgota Wrocławska zdobyła Grand Prix na XI Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie. W tej chwili pracuje nad filmem Sala samobójców, który będzie jego pełnometrażowym debiutem. W filmie wystąpią m.in.: Roma Gąsiorowska, Agata Kulesza, Jakub Gierszał i Krzysztof Pieczyński. Sala samobójców w nowatorski, odważny sposób podejmuje tematykę fenomenu i zagrożeń Internetu oraz wkraczania w dorosłość. Bohater filmu przekracza płynnie barierę między wirtualnym światem, a rzeczywistością.

Wirówka Artystyczna to cykl pięciu spotkań z kulturą przygotowanych dla mieszkańców Wrocławia, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności osiedla Nadodrze. Projekt ten powstał z myślą o włączeniu tego posiadającego wciąż nieodkryty potencjał osiedla w obszar działań kulturalnych na terenie Wrocławia. Zakłada on organizację spotkań obejmujących pokazy filmów i spektakli, spotkania z twórcami, a także panele dyskusyjne i czytania dramatów. Podstawowym celem projektu jest próba zmiany wizerunku Nadodrza, które stanie się nowym miejscem inicjatyw kulturalnych. Skierowany jest on w głównej mierze do osób młodych, studentów i licealistów, dla których Nadodrze mogłoby się stać alternatywnym miejscem spotkań. Wirówkowe obroty odbywają się w Łokietka 5 – Infopunkcie Nadodrze

Wirówka Artystyczna / Pokaz spektaklu Golgota Wrocławska i spotkanie z Janem Komasą
Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze
12 kwietnia 2010 roku, godzina 19.00

Dodaj komentarz