• 2010-04-07

Uzdrowienie chorego lalkarstwa i inne światy

W dniach od 7 do 10 kwietnia 2010 roku w Centrum Kultury Scena to dziwna w Gnieźnie odbędzie się Mityng Teatralny im. Sławka Kuczkowskiego. Twórca Terminusów legendarny teatralny outsider Edward Gramont ma już w gnieźnieńskim środowisku sporą rzeszę fanów. Zestaw tegoroczny wykracza jednak daleko ponadto co już w Gnieźnie można było zobaczyć. Już w trzecim dniu mityngu (9 kwietnia) w murach Kolegium Europejskiego wernisaż wystawy malarstwa Jolanty Nowaczyk a tuż po nim Teatrzyk Kukiełkowy Kuby Kaprala przedstawi spektakl dla widzów dorosłych Przygody Pana Ch. W. de Prącie.

10 kwietnia w Centrum Kultury eSTeDe  o godzinie 18.00 nieznane oblicze odsłoni Teatr Terminus A Quo ze spektaklem, który specjalnie na tę okazję zostanie wznowiony po 15 latach. Obaj inicjatorzy mityngu przyznawali wielokrotnie, że to obecność ich teatrów na Mityngu w Nowej Soli była bezpośrednim bodźcem do powstania gnieźnieńskiej imprezy.

Niewątpliwie jednak tym co zmagnetyzuje publiczność będzie Klinika Lalek z Wolimierza. Teatr, o którym napisano już kilka prac magisterskich, nie ma odpowiednika nie tylko w kraju. Forma w jakiej poruszają się Klinicy to jak sami mówią Med-Art. W chwili gdy polskie środowiska lalkarskie rozdzierały się pomiędzy wypaczonymi wizjami dwu wielkich Jana Wilkowskiego i Jana Dormana, ekipa Kliniki Lalek ogłosiła teatr lalek jest chory i zamierzamy go uzdrowić. Wędrowny z natury teatr Klinika Lalek mieszając piękne plastyczne formy swoich lalek z elementami wciągania publiczności z grą żywego aktora tworzy to co niegdyś było nieodzowne w teatrze czyli aspekt święta. Bezpośrednich podobieństw można się doszukiwać chyba jedynie z legendarnym Bread and Puppet Theatre.

Nie można też zapomnieć, że w tym roku mityng przyjął pod swoje skrzydła również Przegląd Twórczości Scenicznej Osób Niepełnosprawnych Iskra. Natomiast 8 i 9 kwietnia w godzinach dopołudniowych odbędzie się część konkursowa mityngu. Jak dotąd zgłosiło się kilkanaście teatrów, które powalczą o Nagrodę Specjalną im. Jana Bogusza oraz Złote, Srebrne i Stalowe gwoździe.

10 Regionalny Mityng Teatralny – Uzdrowienie chorego lalkarstwa i inne światy
7 – 10 kwietnia 2010 roku
Centrum Kultury Scena to dziwna GWSH-M Milenium, Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Konfraternia Teatralna, Gniezno

Dodaj komentarz