• 2010-04-07

Stanisław Drzewiecki w Willi Decjusza

W niedzielę, 18 kwietnia 2010 roku o godzinie 17.00 w ramach cyklu koncertowego Dziedzictwo Chopina w Willi Decjusza w Krakowie z recitalem fortepianowym wystąpi Stanisław Drzewiecki. Tegoroczna edycja wieloletniego projektu Stowarzyszenia Willa Decjusza wpisuje się w program obchodów Roku Fryderyka Chopina.

Stanisław Drzewiecki karierę pianistyczną rozpoczął w wieku sześciu lat, kiedy wyjechał jako solista z orkiestrą Sinfonia Varsovia na tournée koncertowe po Japonii. Po dziesięciu latach powrócił do tego kraju i odtąd odwiedza go regularnie grając w najznamienitszych salach koncertowych Tokio, Jokohamy, Osaki, Hamamatsu, Sapporo i innych.

Występował też w Amsterdamie, Bergen, Brukseli, Londynie, Madrycie, Moskwie, Porto, Tallinie i w Wiedniu. Inaugurował wiele prestiżowych europejskich wydarzeń kulturalnych. Odbył tournée z Filharmonią Wrocławską po USA, z Filharmonią Podlaską – po Belgii, a z Filharmonią Śląską i Orkiestrą Hanseatica – po Holandii. Występował w Chinach i na estradach Ameryki Północnej m.in. w Vancouver, Edmonton, Meksyku oraz w Atlancie, Chicago, Filadelfii, Los Angeles, Miami.

W 2000 roku otrzymał Grand Prix na X Konkursie Eurowizji w Bergen, a w 2008 roku został laureatem IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Sergiusza Rachmaninowa w Moskwie. W 2003 roku zadebiutował w nowojorskiej Carnegie Hall, odnosząc tam wielki sukces. Młody artysta ma w swoim dorobku 11 płyt wydanych przez firmy fonograficzne w Polsce, Japonii, USA i Niemczech. Jedna z nich – Romantic Piano Recital – uzyskała status złotej płyty.

Drzewiecki pasjonuje się również kompozycją. Komponuje utwory na fortepian i skrzypce. W 2003 roku napisał także muzykę do spektaklu Król Olch dla warszawskiego Teatru Lalka, który otrzymał główną nagrodę na międzynarodowym festiwalu teatralnym w Poznaniu. Kształcił się pod kierunkiem profesorów: Viery Nosiny, Tatiany Shebanovej, Wiktora Mierżanowa i aktualnie Andrzeja Jasińskiego.

Recital fortepianowy Stanisława Drzewieckiego
Dziedzictwo Chopina
Niedziela, 18 kwietnia 2010 roku,
Willa Decjusza, godz. 17.00
Stowarzyszenie Willa Decjusza
30-233 Kraków, ul. 28 Lipca 17A

Dodaj komentarz