• 2010-04-03

Wrocławska Bitwa Filmowa

Dnia 15 kwietnia 2010 roku w Łokietka 5 – Infopunkcie Nadodrze we Wrocławiu odbędzie się kolejne starcie w Filmowej Bitwie. Organizatorzy czekają na zgłoszenia niezależnych twórców, którzy chcieliby skonfrontować swoje produkcje filmowe z opiniami jury i publiczności.

Bitwa ta jest unikatową, nie tylko w skali Wrocławia, ale i całego kraju, inicjatywą. Konfrontacja niezależnych grup filmowych i samodzielnie działających filmowców, ma doprowadzić do integracji rozproszonych środowisk kina offowego. W czerwcowym finale Bitwy Filmowej spotkają się laureaci wyłonieni w pięciu edycjach przez ekspertów związanych ze światem filmowym.

W pierwszej odsłonie zwyciężyła 42. Korporacja Filmowa. Dokonania młodych filmowców oceniało jury w składzie: Artur Pilarczyk (reżyser i scenarzysta filmowy, laureat nagrody wARTo 2009), Beata Marciniak (autorka dokumentu Szok w toku) oraz Przemek Dudziński (redaktor działu Film portalu G-punkt.pl). Ekspertów szczególnie urzekło Lustro, wyreżyserowane pod banderą 42. Korp przez Amerykankę Elise Holowicki.

Dwa tygodnie później potyczkę na rzecz Bartosza Piotrowskiego rozstrzygnęli: Małgorzata Kozubek (filmoznawczyni, Instytut Kulturoznawstwa), Paweł Kosuń (kierownik produkcji Centrala) oraz Bartek Jakoniuk (Slot Art Festival). Przekonał do siebie zarówno publiczność, jak i grono jurorów reportażem poświęconym wrocławskiej drużynie futbolu amerykańskiego The Crew.

Bitwa Filmowa wstrzeliła się w swoistą niszę na wrocławskiej scenie kulturalnej i każdorazowo cieszy się sporym zainteresowaniem kinomanów. Pokazom towarzyszą zaciekłe dyskusje o kinie niezależnym i tym uprawianym komercyjnie. Poziom pozycji konkursowych jest zaskakująco wysoki. W związku z tym organizatorzy przewidują nagrodę dla laureata wyłonionego w czerwcowej, finałowej batalii. Dodatkowym wyróżnieniem będzie prezentacja filmów uczestników ostatniego etapu pod szyldem Młode kino wrocławskie na dolnośląskich festiwalach filmowych.

Młodzi filmowcy, reżyserzy i operatorzy zaproszeni są do udziału w kampanii kwietniowej. Wystarczy przesłać zgłoszenie na adres mailowy Lecha Molińskiego, organizatora wydarzenia (molinski@g-punkt.pl) lub przynieść filmy na płycie dvd do Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze (od poniedziałku do piątku między godziną 9.00 a 17.00). Zgłoszenia przyjmowane będą do 9 kwietnia. Kryterium jest właściwie jedno – filmowcy powinni mieć na swoim koncie przynajmniej trzy produkcje. W trzeciej Bitwie zwycięzcę wyłonią: Piotr Czerkawski (dziennikarz filmowy, współpracownik Stopklatki i Machiny, były redaktor działu film w portalu G-punkt.pl), Mariusz Konopka (operator filmowy, m.in.: Teraz i zawsze i Leśne doły, szef firmy Horyzont Studio) oraz Grażyna Pieczuro (dokumentalistka i współpracowniczka Telewizji Wrocław).

Bitwa Filmowa
Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze;
ul. Łokietka 5/1, Wrocław
15 kwietnia 2010 roku, godz. 19.00

Dodaj komentarz