• 2010-04-03

Nowe wystawy w Patio Centrum Sztuki w Łodzi

9 kwietnia 2010 roku PATIO Centrum Sztuki w Łodzi zainauguruje dwie nowe wystawy: Fotografie oraz wideo autorstwa Michała Martychowca pod tytułem Awake and Dream. Documentation oraz Under the bridge - dokumentacje projektu zaistniałego w przestrzeni miejskiej Gdańska i Liverpoolu.

Awake and Dream. Documentation to cykl prac składający się z 39 fotografii i 5 filmów powstałych podczas studyjnego pobytu Michała Martychowca w Wenecji w Palazzo Donà na przełomie czerwca i lipca 2009 r. Są to perfekcyjnie wykonane fotografie close up. Artysta wybiera peryferyczne zestawienia obiektów między sobą i tłem oraz niecodzienne skróty przestrzeni, by skierować oko widza na to, co ukryte lub ledwo dostrzegalne.

Na zakończenie wystawy Awake and Dream, zainaugurowanej 21 maja 2009 roku razem z nową europejską siedzibą w Palazzo Donà w Wenecji, Fundacja Signum prezentuje swoiste Post Scriptum w postaci fotograficznej dokumentacji Michała Martychowca. Artysta brał udział w Awake and Dream pokazując serie Kierunek: Czarodziejska Góra.

Nowa seria Awake and Dream. Documentation. została stworzona na zamówienie fundacji podczas pobytu studyjnego artysty w Palazzo Donà w czerwcu 2009 roku. Jest to wizualna historia Palazzo i jego niedawnej transformacji z prywatnego domu w niezwykłą przestrzeń ekspozycyjną: nie muzeum, a przestrzeń zamieszkaną przez sztukę, gdzie goście są mile widziani, nawet w kuchni, będącej również częścią wystawy.

Dokumentacja Michała Martychowca to hommage dla Palazzo Donà, próbą odkrycia na nowo miejsca jako skarbu ukrytego w cieniu i świetle Wenecji. Artysta zdaje się być onieśmielony (czy oczarowany), tak jakby monumentalne drzwi gotyckiego pałacu nigdy całkowicie nie odkryły swego wnętrza. Swoiste zbliżenia, odrobinę niejasne i niezdecydowane, skomponowane z fragmentów pokazywanych obiektów i przestrzeni, zdają się dokumentować nie tylko wystawę, ale również tajemnicę zakrytą przed naszymi oczami.

Z serią Michała Martychowca, następny wątek zostaje dodany do wielowarstwowej historii Palazzo Donà, pośród śladów pozostawionych przez poprzednich właścicieli i obiektów sztuki współczesnej zadedykowanych idei pragnienia w jego wielu przebraniach. Miejsca, ludzie i przedmioty stają się kolejnym elementem narracyjnym historii rozwijającej się w historii.

Trzydzieści dziewięć fotografii i 5 filmów Awake and Dream. Documentation zostały włączone w pierwotną wystawę. Niezwykła dokumentacja zdaje się być nieustającą próbą fotografa do zmierzenia się z każdą przemijającą chwilą poprzez wywołanie nieskończoności.

Widz jest zapraszany do wzięcia udziału w polowaniu na niezwykły skarb, by odkryć fizyczne i metaforyczne interwencje artysty w Awake and Dream.

Projekt Under the bridge był projektem o dwóch mostach zlokalizowanych w dość odległych od siebie miejscach – gdańskim Dolnym Mieście i liverpoolskim Garston. Co je łączy?

Estakada nad Church Road w Garston, peryferyjnej dzielnicy Liverpoolu, powstała w latach 80-tych jako część drogi prowadzącej do centrum miasta. Jej budowa zmieniła wizerunek dzielnicy. Estakada przecięła Garston, podzieliła żywy organizm na dwie wyraźnie odrębne części. Przestrzeń bliżej portu zmieniła się z typowego angielskiego przedmieścia w iście księżycowy krajobraz, podlegający ciągłej transformacji – stare domy stopniowo wyburzane zastępują nowe, obszar poddawany jest intensywnej rewitalizacji. Gdański most nad ulicą Szopy jest częścią trasy Podwale Przedmiejskiej – drogi szybkiego ruchu wytyczonej jeszcze podczas II Wojny Światowej. Oddzieliła ona Dolne Miasto od reszty Gdańska, ugruntowując tym samym podziały na część historyczną i biedniejszą, przemysłową. Zwykła zdawać by się mogło decyzja planistów, w mikro skali okazała się być brzemienną w skutkach. Obydwa mosty stały się linią graniczną, przestrzeniami pomiędzy - symbolicznym przejściem między dwoma nieprzystającymi (?) światami. Niczym w soczewce skupiają problemy dzielnic. Ich przekroczenie porównać można do teleportacji – nagłego przeniesienia się w zupełnie inną czasoprzestrzeń. Jak podziały przez nie wprowadzone wpływają na postrzeganie miejsca? Jak ćwiczą świadomość mieszkańców i przyjezdnych?

Under the bridge składał się z serii artystycznych interwencji w publiczną i mentalną przestrzeń dwóch mostów, analizujących podświadomości dzielnic, w sposób symboliczny łączących dwie przestrzenie. W 2009 roku w Gdańsku swoje pracy zrealizowali Ross Dalziel (29 sierpnia), Rita Slater (11 września), Maeve Rendle (28 września – 2 października); w Liverpoolu w ramach obchodów POLSKA YEAR! Roman Dziadkiewicz (3-10 czerwca), Elżbieta Jabłońska (11 lipca), Dorota Buczkowska (21 sierpnia do wyburzenia budynku), Łukasz Jastrubczak (25 września). Artystyczne interwencje odbywały się raz w miesiącu. W projekcie celowo odeszliśmy od formy festiwalu w stronę bardziej ulotnych działań.

Projekt Under the bridge rozpoczął się w 2008 roku jako część projektu For the Likes of Us… Liverpool Biennale, kórego celem była aktywizacja trzech zaniedbanych dzielnic – Kensington, Kirkdale, Garston – poprzez projekty na granicy działań artystycznych i społecznych.

Awake and Dream – Documentation. Post Scriptum do Awake and Dream
9 kwietnia do 20 maja 2010 roku, PATIO Centrum Sztuki,
Galeria Biblioteka ul. Sterlinga 26.
Fotografie i wideo autorstwa Michała Martychowca
Kutator: Grzegorz Musiał
Otwarcie, 9 kwietnia, godzina 17.00

Under the bridge – dokumentacja projektu zaistniałego w przestrzeni miejskiej Gdańska i Liverpoolu.

9 kwietnia do 30 kwietnia 2010, PATIO Centrum Sztuki,
Galeria Domek Ogrodnika, ul. Rewolucji 1905 roku nr 52
Kutator: Agnieszka Kulazińska
Otwarcie: 9 kwietnia, godzina 18.00

Dodaj komentarz