• 2010-04-03

Cieszyńskie Kino na Granicy

28 kwietnia 2010 roku rozpocznie się w Cieszynie 12. Przegląd Filmowy Kino na Granicy. W tym roku festiwal zaprezentuje retrospektywy czterech twórców z Czech, Polski i Słowacji: etiudy szkolne, filmy fabularne i dokumentalne słowackiego reżysera Martina Šulíka oraz urodzinowy przegląd twórczości wybitnego autora zdjęć filmowych Adama Sikory. W cyklu Literatura i film pokazane zostaną ekranizacje prozy i filmy według scenariuszy związanego z Cieszynem Kornela Filipowicza oraz filmy powstałe w oparciu o twórczość czeskiego pisarza i tłumacza Josefa Škvoreckiego.

Kontynuując zapoczątkowane rok temu przyglądanie się środkowoeuropejskiemu kinu gatunkowemu, odbędzie się przegląd filmów grozy, a w nim ponad 20 niesamowitych opowieści i horrorów z Czech, Polski i Słowacji, czyli coś dla tych, którzy się lubią bać i czasem… pośmiać.

W tym roku nie zabraknie też Węgierskiej Wiosny Filmowej – przeglądu, który już od dziewięciu lat przybliża Polakom najciekawsze filmy znad Cisy i Dunaju.

Jak zawsze Kino na Granicy będzie miejscem, gdzie będzie można obejrzeć najnowsze dokonania twórców z Czech, Polski i Słowacji. Tegoroczny wybór to prawie czterdzieści świeżych produkcji!

Organizatorzy stworzą po raz kolejny świetlny most łączący czeski i polski brzeg Olzy. W plenerowym kinie nad Olzą pokazane zostaną pierwsze filmy Petra Zelenki i najnowsze dzieło Jacka Borcucha. Wieczorem zaś, po projekcjach, w Klubie Festiwalowym, zagrają i zaśpiewają: L.U.C., Mikołaj Trzaska & Ken Vandermark, WWW i Noisecut.

Nie zabraknie też wystaw, tym razem prac Martina Šulíka, Adama Sikory, Eleny Leszczyńskiej, Svätopluka Mikyty i Adolfa Borna.

12. Przegląd Filmowy Kino na Granicy
Cieszyn, 28 kwietnia – 3 maja 2010 roku

Dodaj komentarz