Wystawy Wita Pucharskiego i Romana Hlawacza w Opolu

1 kwietnia  2010 roku o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu odbędzie się otwarcie dwóch wystaw: Jubileuszu 10-lecia pracy twórczej rzeźbiarza Wita Pichurskiego oraz wystawy twórczości Romana Hlawacza w ramach Aneksu Fotografii.

Wit Pichurski, Szum Znaków, 2009 (źródło: materiały prasowe)

Wit Pichurski, Szum Znaków, 2009 (źródło: materiały prasowe)

Wit Pichurski – jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w 2000 roku. Obecnie wykłada w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego w Pracowni Rzeźby. Uczestniczył w sympozjach i plenerach w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu nagród, finalistą konkursu Obraz Roku 2001 (Muzeum Narodowe w Warszawie), zwycięzcą konkursu na pomnik Karola Musioła i Marka Grechuty.

Artysta zajmuje się rzeźbą, malarstwem i rysunkiem. Jego twórczość mieści w sobie bogactwo technik, form i inspiracji. Rzeźbiąc pracuje w różnych materiałach tworząc prace figuratywne – stylizowane, bliskie symbolizmowi, jak również alegoryczne, czy o formie syntetycznej, aluzyjnej. Artysta w swoich pracach odwołuje się do sfery zmysłowej, filozoficznej, duchowej ukazując tym samym złożoność ludzkiej natury.

Roman Hlawacz, Nubia, cykl Portrety, 2008 (źródło: materiały prasowe)

Roman Hlawacz, Nubia, cykl Portrety, 2008 (źródło: materiały prasowe)

Roman Hlawacz – urodzony w 1944 roku w Tarnopolu. Fotograf ukończył Studium Fotografii i Filmu w Warszawie oraz Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Opolu. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Niegdyś fotoreporter prasowy i wykładowca, obecnie autor, współautor i wydawca książek. Fotografuje krajobraz i architekturę, uprawia fotografię studyjną i lotniczą, jednakże wiodącym tematem jego twórczości jest człowiek. Ma w dorobku ponad 50 wystaw autorskich, udział w ponad 450 wystawach fotograficznych oraz konkursach filmowych w kraju i za granicą, liczne nagrody i wyróżnienia, prezentacje m.in. w Austrii, Belgii, Danii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Brazylii, w Czechach i na Węgrzech. Owocem rocznego urlopu twórczego w Wenezueli były dwie wystawy indywidualne w Caracas. Fotografował w wielu krajach Europy, Azji, Ameryki Płd. i Afryki. Opublikował kilka tysięcy zdjęć. Od ponad 40 lat jest obecny w życiu kulturalnym Śląska Opolskiego jako fotografik i wydawca popularyzujący region.

Spotkanie autorskie z Romanem Hlawaczem odbędzie się 7 kwietnia o godz.13.00.

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu,
Jubileusz 10-lecia pracy twórczej rzeźbiarza Wita Pichurskiego
Wystawa czynna jest codziennie do 25 kwietnia 2010 roku.

Wystawa twórczości Romana Hlawacza w ramach Aneksu Fotografii.
Wystawa czynna jest  codziennie do 7 kwietnia.
Współorganizatorem Aneksu Fotografii jest Stowarzyszenie ARTSFERA oraz Związek Polskich Artystów Fotografów Oddział Opole.

Dodaj komentarz