• 2010-04-01

Wystawa in statu nascendi Moniki Worsztynowicz w Toruniu

16 kwietnia 2010 roku w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu zainaugurowana zostanie wystawa malarstwa Moniki Worsztynowicz in statu nascendi. Inspirację dla artystki stanowią widoki ujrzane podczas odbytych przez nią skoków spadochronowych, ale przede wszystkim obrazy są ilustracją doświadczeń, wrażeń i emocji towarzyszących przebywaniu w przestrzeni nieba.

Monika Worsztynowicz, 3 boginie (źródło: materiały prasowe)

Monika Worsztynowicz, 3 boginie (źródło: materiały prasowe)

Motyw widoku ziemi z lotu ptaka fascynował artystów od kiedy udało im się wzbić w przestworza na skrzydłach aeroplanów. Impresje widoków, zapamiętanych podczas tych podniebnych podroży, przenosili na płótno lub papier. Pejzaż postrzegany jako szachownica przenikających się elementów ziemskich i niebiańskich – błękitów wód, zieleni lasów, żółci pól z beżami, bielami i błękitami otaczających chmur jest kolorystycznym punktem wyjścia dla malarstwa Moniki Worsztynowicz.

Tę otwartość, niedokończenie, wynikające z procesu percepcji podczas lotów przenosi artystka na swoje obrazy. Tworzy mozaiki skomponowane z niewielkich elementów, z których każdy stanowi pojedynczy, abstrakcyjny obraz. Pozostawia między nimi puste przestrzenie – miejsca zatartych w pamięci widoków lub tych niedostrzeżonych. Puzzlowy charakter tych elementów podkreślają dodatkowo ich nieostre, chropowate brzegi. Ich faktura również nie jest gładka – tak jak nie jest nią powierzchnia ziemi. Wszystkie te malarskie zabiegi sprawiają, że wzrok wodzi z ochotą po poszczególnych fragmentach obrazu i pomiędzy nimi. Wysmakowana kompozycja intensywnych barw z przygaszonymi, którą artystka uzyskała w swoim malarstwie, z trudem pozwala oderwać się od niego.

Monika Worsztynowicz – ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu; dyplom z malarstwa oraz dyplom z grafiki artystycznej i projektowania graficznego. Jest stypendystką Edinburgh College of Art oraz  absolwentką studiów podyplomowych – Terapia przez Sztukę na Uniwersytecie Wrocławskim. Dziedziny sztuki, które uprawia artystka to malarstwo olejne, grafika artystyczna (techniki wklęsłodrukowe), metaloplastyka, ilustracja książkowa oraz ceramika artystyczna.

16 kwietnia do 9 maja 2010 roku
Galeria Sztuki Wozownia, Toruń, ul. Św. Ducha 6
Wernisaż: Piątek, 16 kwietnia 2010, godzina 18:00
Kuratorka wystawy: Magdalena Furmanik-Kowalska

1 komentarz do artykułu “Wystawa in statu nascendi Moniki Worsztynowicz w Toruniu”

  1. Zachwycony sztuką pani Moniki otworzyłem stronę jej fanów na facebooku. Staram się umieszczać w niej informacje o jej nowych wystawach etc. Ale jeśli pani Monika, albo ktoś z jej znajomych chcą przejąć zarządzanie ową stroną, lub utworzyć własną, chętnie uczynię ich administratorami, lub po prostu usunę swoją stronę dla potrzeb lepszej – nowej. Stronę na facebooku założyłem tylko dlatego, iż jest to świetna forma reklamy, co wiem z autopsji.

Dodaj komentarz