• 2010-03-31

Nowe Kino Indii na Off Plus Camera w Krakowie

16 kwietnia 2010 roku rozpocznie się w Krakowie trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego OFF PLUS CAMERA. Jedną z kluczowych sekcji tegorocznej edycji festiwalu jest NOWE KINO INDII.

Kinematografia indyjska kojarzy się przede wszystkim z superprodukcjami rodem z Bollywood. Festiwal w Krakowie przełamie ten stereotyp, przedstawiając tamtejszą kinematografię w bogatszej odsłonie, pokazując, że kino indyjskie to jednak nie tylko Bollywood.

Autorką selekcji filmów jest, pochodząca z Kanady, Hannah Fisher, jedna z najlepszych ekspertek kina indyjskiego na świecie. W ramach sekcji pokazanych zostanie dziewięć tytułów reprezentujących skrajnie różne gatunki, najlepsze filmy mainstreamowe, jak również kino społeczne, zaangażowane, wyrastające z twórczości Satyajita Raya, Miry Nair czy Deepy Mehty, najbardziej uznanych współczesnych reżyserów, wywodzących się z różnych rejonów Indii (Bengal, Kerala). To pozwoli pokazać różnorodność i szeroki wachlarz kinematografii indyjskiej.

Wszystkie filmy sekcji NOWE KINO INDII to najnowsze produkcje, zrealizowane w ciągu ostatnich dwóch lat. Dwa z nich podczas festiwalu OFF PLUS CAMERA będą miały swoje oficjalne europejskie premiery – The Japanese Wife oraz PAA.

The Japanese Wife, reż. Aparna Sen, (kobieta-instytucja hinduskiej kinematografii, aktorka i reżyserka, wielokrotna laureatka prestiżowych nagród, w tym najwyższego wyróżnienia przyznawanego przez rząd Indii) to nietypowe love story, którego bohaterami jest trójka nieśmiałych i samotnych ludzi. Ta przejmująca historia opowiada o trudnym związku i niezwykłej więzi, jaka łączy dwoje ludzi w ekstremalnej sytuacji.

PAA reż. R. Balakrishnan to obraz wyjątkowy, wychodzący poza tradycyjny schemat i konserwatywne podejście do instytucji rodziny w Indiach. Głównym bohaterem filmu jest 13-letni chłopiec cierpiący na niezwykle rzadką genetyczną przypadłość – progerię (osoba chora wygląda na znacznie starszą, niż jest w rzeczywistości). W jego rolę wcielił się 65-letni Amitabh Bachchan – znakomity aktor, legenda Bollywoodu, znany m.in. z roli ojca tyrana w filmie Czasem słońce czasem deszcz, który będzie gościem Off Plus Camery.

Pozostałe filmy tej sekcji to m.in. debiut Amita Rai Road to Sangam, w którym autor podejmując problem równości i patriotyzmu, snuje refleksję nad spuścizną, jaka została po Mahatmie Gandhim, New York Kabira Khana – mówiący o reperkusjach i wzroście uprzedzeń w stosunku do mniejszości hinduskiej w Stanach Zjednoczonych po zamachu 11 września, Well done Abba – Shyama Benegala polityczna satyra o korupcji w rządzie, która odniosła ogromny sukces frekwencyjny w Indiach, oraz niezwykle ciekawa, mozaikowa produkcja Kerala Café – składająca się z dziesięciu nowel zrealizowanych przez różnych reżyserów, opowiadająca o podróży, której każdy z bohaterów trafia do tytułowej Kerala Cafe, uroczej dworcowej kafejki.

Off Plus Camera – Impreza poświęcona jest polskim i zagranicznym produkcjom kina niezależnego i arthousowego, stając się miejscem spotkań, dyskusji i wymiany poglądów wybitnych twórców filmowych z całego świata.

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera,
Kraków, 16 – 25 kwietnia 2010 roku.

Dodaj komentarz