• 2010-03-30

Z kolekcji Bożeny Kowalskiej – wystawa

16 kwietnia 2010 roku o godzinie 15.00 w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu odbędzie się promocja książki Bożeny Kowalskiej Fragmenty życia oraz otwarcie wystawy dzieł sztuki z kolekcji autorki. Podczas wernisażu odbędzie się kameralny koncert Stefana Węgłowskiego. Wystawa będzie czynna do 30 maja.

Jan Brdyszak, "Obraz XXVIII"

Jan Brdyszak, "Obraz XXVIII"

Fragmenty życia to zbiór osobistych refleksji Bożeny Kowalskiej z lat 60. i 70., utrzymanych w konwencji pamiętnika, ilustrujących obraz środowiska artystycznego tamtych czasów. Stanowią one interesujące uzupełnienie wielu opracowań monograficznych tej autorki. Towarzysząca wydarzeniu wystawa zaprezentuje prywatną kolekcję Bożeny Kowalskiej, która, gromadzona przez lata i pochodząca głównie z darów artystów-przyjaciół, nigdy dotąd nie była prezentowana. Jej trzon stanowią prace podporządkowane językowi abstrakcji geometrycznej. Nie brak jednak przedstawicieli innych nurtów charakterystycznych dla sztuki polskiej i obcej od lat 60. po dzień dzisiejszy.

Z liczącej blisko trzysta prac kolekcji przedstawionych zostanie około stu dzieł (malarstwo, prace na papierze, obiekty przestrzenne) artystów z Polski i zagranicy, takich jak: Karl-Heinz Adler, Getulio Alviani, Jan Berdyszak, Hellmut Bruch, Tadeusz Brzozowski, Jan Dobkowski, Wojciech Fangor, Istvan Haasz, Alfred Lenica, Jerzy Kałucki, Manfred Luther, Heinz Mack, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Georg Karl Pfahler, Julian Raczko, Erna Rosenstein, Kajetan Sosnowski, Antoni Starczewski, Henryk Stażewski, Józef Szajna, Tadeusz Wiktor, Ryszard Winiarski.

Bożena Kowalska – doktor nauk humanistycznych, krytyk, teoretyk sztuki. Autorka kilkunastu książek z zakresu sztuki współczesnej polskiej i powszechnej, min.: Polska awangarda malarska 1945–1980. Szanse i mity, Twórcy – Postawy. Artyści mojej galerii, Sztuka w poszukiwaniu mediów, Od impresjonizmu do konceptualizmu. Odkrycia sztuki, W poszukiwaniu ładu. Artyści o sztuce. Autorka monografii Romana Opałki, Jana Berdyszaka, Henryka Stażewskiego, Kajetana Sosnowskiego, Mariana Bogusza, Wojciecha Fangora i innych polskich artystów awangardowych. W latach 1972–2001 prowadziła w Muzeum Okręgowym w Chełmie Galerię 72, w ciągu 29 lat utworzyła tam autorską galerię sztuki polskiej i obcej, liczącą około 1500 eksponatów. Od 1983 r. realizuje projekt doroczny Międzynarodowych Plenerów dla Artystów posługujących się Językiem Geometrii. Autorka wielu wystaw w Polsce i za granicą, publikuje artykuły o sztuce w periodykach polskich i obcych, autorka rozpraw naukowych, wstępów do katalogów (łącznie około tysiąc publikacji). Od 2008 r. aktywnie współpracuje z Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.

Honorowy patronat:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej
Elektrownia w Radomiu
ul. Kopernika 1
26-600 Radom

Dodaj komentarz