• 2010-03-30

Powroty do przeszłości. Toruń w fotografii i fotogramach artystycznych

Do 30 kwietnia 2010 roku została przedłużona wystawa Powroty do przeszłości. Toruń w fotografii i fotogramach artystycznych z zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu.

torun-2010

Aleksander Jacobi, Pomnik Mikołaja Kopernika, 1866 r., fotografia stereoskopowa

Wystawa jest jedną z pierwszych prezentacji widoków Torunia w tak szerokim zakresie, utrwalonych na fotografiach i fotogramach artystycznych znajdujących się w zbiorach muzealnych. To dzięki tym widokom można będzie prześledzić dzieje miasta i zachodzących w nim zmian, począwszy od lat 60. XIX wieku, aż do czasów współczesnych.

W Wielkiej Sieni Domu Eskenów można zobaczyć początki fotografii, poczynając od pierwszych doświadczeń z camera obscura, poprzez odkrycia dokonane w XIX wieku. Zobaczyć można również zdjęcia pierwszych atelier zw. altanami oraz portrety wielu postaci zasłużonych dla fotografii m.in. Niépce’a i Daguerre’a. Na kolejną część wystawy składają się widoki Torunia (42 fotografie z lat 1861–1944), wykonane przez 11 autorów. Najstarsze fotografie z 1861 roku wykonane zostały przez gdańskiego fotografa Eduarda Flottwella i wydane w formie albumu (9 fotografii). Poza widokami Torunia w Wielkiej Sieni prezentowane są również reklamy zakładów fotograficznych działających w Toruniu od połowy XIX wieku aż do czasów II wojny światowej.

Dodatkowym urozmaiceniem wystawy jest aranżacja atelier fotograficznego oraz pokaz aparatów fotograficznych (zbiory Muzeum Etnograficznego w Toruniu i zbiory prywatne). W Sali z kratą przedstawione są fotografie i fotogramy artystów od końca lat 40. do początku XXI wieku. Natomiast na Makiecie zobaczymy fotogramy wykonane przez artystów biorących udział w plenerach fotograficznych w Toruniu organizowanych przez ZPAF w latach 1983–1987 i w 1989 roku.

Dom Eskenów (oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu)
Wystawa przedłużona do 30 kwietnia 2010 r.
Kurator i aranżacja plastyczna: Zofia Smolińska

Dodaj komentarz