• 2010-03-30

Per aspera ad astra – Stefan Kornacki

9 kwietnia 2010 roku o godzinie 20.30 w klubie NRD w Toruniu rozpocznie się Local news – niezależny cykl instalacji-informacji, poświęcony problemom lokalnym. Problemom, które mogą przydarzyć się każdemu miastu. Instalacje dotyczą paradoksów, bzdur, bredni, zużytych do cna argumentów.

Local news - plakat promocyjne

Local news - plakat promocyjne

Cykl jest oparty na strukturze działania współczesnych mediów, polegającej na opowiadaniu o tym, co złe, a co może być jeszcze gorsze. W negatywny, prosty sposób, bez owijania w bawełnę. Stereotypy, symbole, utracone autorytety i postawy moralne. Kłamstwo, krętactwo, farsa. Re: per aspera ad astra – idziemy przez ciernie do gwiazd – no nie mogę! od esperalu do opla astry.

Inspiracją do stworzenia cyklu sześciu instalacji była bezpośrednia ogarniająca zbiorowa bezsilność wobec sytuacji panującej w mieście. Działanie artysty można tutaj porównać do zachowania kierowców, którzy na stan polskich dróg reagują śmiechem, a przecież ten śmiech jest nerwową reakcją na paradoks i na bezsilność. I tak zima po raz kolejny zaskoczy drogowców. Autor w prosty i dosadny sposób określa sytuacje dotyczące miejskich tematów tabu. Sugeruje i zachęca do narzekania. Do przenarzekania. Stara się zobrazować powszechny pogląd, że w tym mieście i tak nic nie da się zrobić.

Stefan Kornacki (26) jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (grafika). Zajmuje się instalacją, performance, polimediami. Współpracuje m.in. z Jerzym Mazzollem, Mario Caeiro, działa w grupie SAMOTATA, współtworzy Duo K.S. Prowadzi warsztaty plastyczne (m.in. z fundacją PAIDEIA oraz w Klubie Abstynenta FLISAK). Jako poeta pisze i występuje pod pseudonimem Ser Charles. Ważniejsze projekty w/na Eksperyment, BGS Poznań, Galeria Dla…Toruń, Pracownia Wschodnia Warszawa, Mózg Bydgoszcz, Strajk Festiwal Gdańsk, ZDARZENIA Tczew, Aspekty Łódź, CSW w Toruniu, SKYWAY, Instytut B-61, Mazzoll In Formation.

Per aspera ad astra
Stefan Kornacki
Instalacje
09.04.2010, 20:30
NRD, Browarna 6
Toruń

Dodaj komentarz