• 2010-03-30

Monika Chlebek – Złe sny

Do 10 kwietnia 2010 roku w Galerii Zderzak w Krakowie można oglądać wystawę Moniki Chlebek Złe sny. Złe sny, z których nie można się obudzić. Śnione tuż pod powierzchnią świadomości, wykraczają poza granice ułudy, by przeniknąć do codziennej rzeczywistości.

Monika Chlebek, "Złe sny"

Monika Chlebek, "Złe sny"

Monika Chlebek śni z otwartymi oczami. Nie zrywa więzi z rzeczywistością, ale rozsuwa jej granice. Poszerza pełną napięcia przestrzeń między snem a jawą – przestrzeń niepokoju. Każdy szczegół jest niezwykle dotkliwy. Drobne rany, blizny i zmarszczki na ciałach postaci nie są efektem przemocy, lecz przenikania lęku ze snu do rzeczywistości. Wykwitają na poszczególnych partiach ciała, aby następnie rozprzestrzenić się na cały obraz. Artystka, choć ujawnia wiele ze swych osobistych uczuć i doznań, daleka jest od prostej, bezpośredniej spowiedzi. Wybiera dystans i subtelne przywoływanie intymnych stanów i napięć. Gdyż malarstwo Moniki Chlebek nie jest nigdy tu, lecz umiejętnie łapie równowagę miedzy tu i tam.

Złe sny to pierwsza indywidualna wystawa Moniki Chlebek, studentki krakowskiej ASP, w Galerii Zderzak. Debiutowała w Zderzaku udziałem w zbiorowej wystawie Moon Hostel w październiku 2009. Wtedy też goście galerii mogli zapoznać sie z charakterystycznym dla Moniki stylem z pogranicza jawy i snu. Teraz pokazane zostaną najnowsze prace młodej artystki, będące rozwinięciem powstającego od dłuższego czasu malarskiego cyklu Złe sny.

Kurator: Marta Tarabuła
Wystawa czynna od 12 marca 2010 do 10 kwietnia 2010

Dodaj komentarz