• 2010-03-26

Weź sztukę – 3 dni rozdawania sztuki

15 kwietnia 2010 roku o godz. 17.00 w Galerii Awangarda BWA Wrocław odbędzie się wernisaż wystawy Alicji Patanowskiej zatytułowanej Take Art / Weź sztukę. Projekt ten to trwająca 3 dni akcja artystyczna polegająca na rozdawaniu sztuki – tysiąca porcelanowych, sygnowanych i numerowanych form, które każdy może zabrać z galerii do domu.

Alicja Patanowska "Take Art / Weź sztukę"

Alicja Patanowska "Take Art / Weź sztukę"

Artystka naruszając reguły klasycznej wystawy, którą można jedynie oglądać i próbować zrozumieć, pragnie wywołać interakcję z publicznością. Projekt Patanowskiej zwraca również uwagę na fizyczną i intelektualną niedostępność sztuki, która pozostaje często niezrozumiała, a prawa rynkowe sprawiają, że staje się towarem luksusowym, dostępnym dla niewielu. Artystka rozdaje swoje obiekty. Każdy, kto przyjdzie do galerii może wybrać sobie i zabrać jedną formę – to jedyne ograniczenie. W trakcie trwania akcji powstanie dokumentacja pokazująca przeobrażenia przestrzeni ekspozycyjnej i reakcję oraz zachowania publiczności. Efekt finalny zaprezentowany zostanie we wrześniu podczas Międzynarodowych Targów Ceramiki w Faenzie we Włoszech.

Czy publiczność pozwoli wciągnąć się do gry? Czy będzie w stanie przełamać panujący w muzeach i galeriach lęk przed dotykaniem sztuki? Czy możliwość wyniesienia z galerii dzieła sztuki spotka się z zainteresowaniem odbiorców, czy też wygrają wpajane nam od wieków zakazy?

Alicja Patanowska jest w ścisłym finale prestiżowego konkursu Talenty Trójki organizowanego przez radiową Trójkę. Finał konkursu odbędzie się 21 kwietnia 2010 roku.

Akcja Take Art / Weź sztukę potrwa do 18 kwietnia 2010 roku.

BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej
Galeria Awangarda
ul. Wita Stwosza 32
Wrocław

Dodaj komentarz