• 2010-03-25

10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty

W dniach od 22 lipca do 1 sierpnia 2010 roku potrwa 10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Podczas tegorocznej edycji zostanie pokazanych około 480 filmów (w tym około 230 pełnometrażowych) z ponad 50 krajów, a najważniejszą, najbardziej emocjonującą częścią festiwalu jak zwykle będą jego konkursy.

W międzynarodowym konkursienowe horyzonty jury przyzna grand prix dla najlepszego filmu i 20 000 euro. Filmy powalczą też o nagrodę publiczności oraz – po raz pierwszy w tym roku – o prestiżową nagrodę FIPRESCI, przyznawaną przez krytyków filmowych zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych.

Już po raz drugi odbędzie się doskonale przyjęty przez festiwalową publiczność międzynarodowy konkurs filmy o sztuce, w którym jury przyzna nagrodę w wysokości 10 000 euro.

W konkursie nowe filmy polskie najlepszym przypadnie wrocławska nagroda filmowa ufundowana przez Prezydenta Wrocławia w wysokości 100 000 zł i nagroda MarszałkaWojewództwa Dolnośląskiegoza debiut w wysokości 40 000 zł.

To już druga edycja ENH, kiedy nagrodzonym w konkursach filmom, organizator festiwalu Stowarzyszenie Nowe Horyzonty gwarantuje dystrybucję w Polsce.

Na początku 2010 roku Stowarzyszenie wprowadziło do kin sześć filmów z ubiegłorocznej edycji festiwalu, które – zdaniem jurorów, publiczności oraz selekcjonerów – stały się wydarzeniami festiwalu, zostały nagrodzone, wzbudziły silne emocje, były komentowane lub cieszyły się dużą popularnością.

Tegoroczny festiwal upłynie pod znakiem kinematografii tureckiej (około 30 tytułów). Będzie ją reprezentować młode kino tureckie, zdobywające laury na międzynarodowych festiwalach i retrospektywa zupełnie nieznanego w Polsce Zeki Demirkubuza, należącego do debiutującej w latach 90. XX wieku pierwszej generacji niezależnych tureckich reżyserów. Przygotowana została książka poświęcona kinu tureckiemu.

W 10-tą rocznicę śmierci Wojciecha Jerzego Hasa, jednego z największych wizjonerów polskiego kina, znanego na świecie eksperymentującego indywidualisty, festiwalowa publiczność będzie mogła zapoznać się z jego dziełem. Światy Hasa ożyją nie tylko na ekranie, ale i podczas dyskusji, lektur oraz przygotowanej specjalnie na festiwal wystawie, której będzie towarzyszył album.

Bohaterem kolejnej retrospektywy będzie, obchodzący w tym roku 80-te urodziny, artystyczny ojciec filmowego postmodernizmu, radykalny, bezkompromisowy awangardzista, współtwórca francuskiej Nowej Fali – Jean-Luc Godard. Badając estetyczne możliwości kina, Godard od lat ulega pasji dekonstruowania, burzy komfort naiwnego pochłaniania filmowych historii. Z okazji retrospektywy wydane zostaną trzy publikacje: książka Ewy Mazierskiej poświęcona Godardowi, prace teoretyczne Godarda a także analiza wybranych filmów przeprowadzona przez Grzegorza Królikiewicza w łódzkiej szkole filmowej.

Wśród gości festiwalu znajdą się twórcy animacji marionetkowej, współcześni surrealiści nie raz inspirujący się prozą Bruno Schulza, Brytyjczycy – Stephen i Timothy Quay, którzy również będą mieli retrospektywę swoich filmów. Zostanie pokazany m.in. ich najnowszy film Maska, adaptacja opowiadania Stanisława Lema. Retrospektywę twórczości braci Quay dopełni instalacja Dormitorium oraz książka składająca się z wywiadu – rzeki i esejów na temat dorobku artystów.

We Wrocławiu będzie można zobaczyć filmy legendarnej brytyjskiej feministycznej teoretyczki kina i reżyserki – Laury Mulvey, która w 1975 roku tekstem Przyjemność wzrokowa a kino narracyjne rozpoczęła dyskusję o podmiotowości kobiecej w filmie. Analizując pojęcie male gaze (męskiego widzenia), odkryła mechanizmy manipulacji, tkwiące w klasycznym kinie głównego nurtu. Wydany zostanie także wybór jej tekstów.

Bohaterem kolejnej retrospektywy będzie Daniel Szczechura, mistrz i nauczyciel z 50-letnim stażem, wybitny twórca animacji, skupionej na poważnych tematach – od aluzji politycznej po surrealny i metafizyczny wymiar ludzkiej egzystencji.

Wydarzeniem 10. ENH będzie spektakl jednego z najważniejszych europejskich kompozytorów, holenderskiego twórcy współczesnych oper, Michela van der Aa, którego adaptacja znanej również w Polsce – Księgi niepokoju, portugalskiego modernisty Fernando Pessoi jest punktem wyjścia dla hipnotycznego filmowo-teatralno-muzycznego widowiska. W roli narratora wystąpi znakomity aktor Klaus Maria Brandauer.

Od początku istnienia festiwal stara się istnieć w przestrzeni publicznej miasta. Tym razem znakomity polski artysta Krzysztof Wodiczko przedstawi przygotowaną specjalnie na festiwal instalację, która zostanie zaprezentowana w formie projekcji publicznej.

W klubie festiwalowym w Arsenale co wieczór będą się odbywały koncerty, wystąpią m.in. zespoły reprezentujące alternatywną scenę muzyczną z Turcji.

Dodaj komentarz