• 2010-03-24

Flora – The Botanical Experience

26 marca 2010 roku o godz.  17.00 w Muzeum Szkła w Ebeltoft odbędzie się wernisaż międzynarodowej wystawy Flora – The Botanical Experience, z udziałem polskiej artystki Moniki Rubaniuk, na stałe współpracującej z Galerią BB.

PRaca autorstwa Moniki Rubaniuk

Praca autorstwa Moniki Rubaniuk

Muzeum Szkła w Ebeltoft, zainspirowane niekończącymi się debatami na temat zmian klimatycznych, biotechnologii, klonowania oraz oddziaływania człowieka na jego środowisko naturalne, zaprosiło do udziału w wystawie artystów, którzy w swoich pracach czerpią inspiracje z otaczającej ich przyrody.

Każdy z 11 uczestników projektu stosuje zupełnie inne metody artystycznej ekspresji, ale dla każdego z nich źródłem inspiracji jest przyroda. Zaprezentowane przez nich prace, wykonane ze szkła, ekscytujące i porywające, niekiedy wzruszające, wypełnią muzeum i jego ogród. Znajdą się w towarzystwie żywych kwiatów i krzewów.

Praca autorstwa Moniki Rubaniuk

Praca autorstwa Moniki Rubaniuk

W związku z wystawą, artysta i architekt ogrodów, Kjeld Slot, całkowicie przeprojektował muzealny ogród. Na specjalnych grządkach będą rosły kwiaty, zioła, jarzyny, trawa… Latem z każdym tygodniem ogród będzie zmieniał swój kształt i wygląd. Tym samym zmieniać się też będzie charakter wystawy.

Wśród prac prezentowanych na ekspozycji znajdą się dzieła m. in.:

  • Ulli Forsell – jedna z pierwszych w Europie artystek, które założyły własną pracownię szkła, w 1974 r. w Sztokholmie. Wykonuje szkło użytkowe oraz unikatowe – rzeźby, instalacje. Zrealizowane przez nią w 1993 roku talerze z trójwymiarowymi kwiatowymi aplikacjami, owocami i liśćmi były pokazywane na licznych wystawach wzbudzając wszędzie powszechny zachwyt.
  • Kimiake Higuchi – mieszka w Japonii. Przez wiele lat studiowała muzykę, potem sama uczyła się technik szklarskich. Specjalizuje się w pate de verre – w tej technice wykonanych jest większość jej prac. Źródłem inspiracji są dla niej kwiaty, zwierzęta, szparagi i kapusta. Jej prace zaczynają się od modeli zebranych we własnym ogrodzie.
  • Angeli Jarman – dyplom Royal College of Art w Londynie, 2001. Mieszka i pracuje w swoim studiu w północnym Londynie. Stosując przezroczyste szkło i neutralne kolory podkreśla jego formę, fakturę i strukturę. Niekiedy szkło łączy z metalem i żywicą. Pracuje metodą na wosk tracony. Inspiruje ją natura i nauka. Interesuje się biotechnologią. Genetyczna modyfikacja, klonowanie i mutacja to częste tematy w jej sztuce.
  • Finna Lynggaarda – urodzony w 1930 roku, jeden z najbardziej znanych na świecie duńskich artystów szkła. Wraz z mała grupą słynnych artystów tworzących obiekty ze szkła, m.in. z Hervey’em Littletonem z USA, był pionierem szkła artystycznego w świecie. W latach 70-tych jeden z inicjatorów zakładania autorskich pracowni szkła. Miał olbrzymi wpływ na rozwój duńskiego szkła artystycznego. Jego butle, wazy i talerze, pięknie dekorowane wzorami kwiatowymi, są w największych kolekcjach szkła na całym świecie. W 1985 roku, razem z Bent Fredberg, założył Muzeum Szkła w Ebeltoft.
  • Moniki Rubaniuk – dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Ceramiki i Szkła PWSSP (obecnie ASP) we Wrocławiu, 1996. Stypendium Ministra Kultury i Sztuki, 1995/1996. Studia na Wydziale Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu, 1996-2001. Stypendium Rządu Greckiego, 1997/1998. Stypendium Wydziału Kultury we Wrocławiu, 1998/1999. Wyróżnienie w konkursie Polskie szkło 95. Udział w wielu wystawach w kraju i zagranica, m. in. w Danii – Anioły w Muzeum Marienlyst Slot w Helsingør, 18.11.06 – 3.01.07, Glass Jewelry, Roskilde Kunstforening, Roskilde, 1-30 sierpnia 2009. Współpracuje na stałe z Galerią BB.

Muzeum Szkła w Ebeltoft działa od 1985 roku. Jest jedynym muzeum szkła w Europie prezentującym współczesne szkło artystyczne. W jego zbiorach jest ponad 1500 obiektów wykonanych przez około 600 artystów z całego świata. Muzeum organizuje wystawy, prowadzi działalność edukacyjną. Głównym jego celem jest rozwijanie w świecie zainteresowania współczesną sztuką szkła.

Glasmuseet Ebeltoft
Strandvejen 8
Ebeltoft

Dodaj komentarz