• 2010-03-23

No Return / Bez powrotu

8 kwietnia 2010 roku o godzinie 18.00 w Galerii Szkła i Ceramiki we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy prac Michaela Flynna No Return / Bez powrotu.

flynn-3b-perfect-match-2

Michael Flynn

Bez powrotu to pierwszy indywidualny pokaz prac Michaela Flynna w Polsce. Na wystawę składają się jego rzeźby, reliefy oraz szkice i rysunki. Wystawa podsumowuje osiemnastomiesięczny projekt badawczy ceramika, który podróżując po Europie eksplorował tematykę ikonografii Harlekina i Dionizosa. Jego badania obejmowały źródła literackie poruszające tematykę bahanaliów, karnawału, mitów i legend ludowych, bogate zbiory ikonograficzne muzeów etnograficznych m.in. w Polsce, Niemczech, Grecji, Włoszech, oraz w końcu penetrację leśnego krajobrazu stanowiącego pierwotne tło mitycznych wydarzeń. Efektem tych poszukiwań stały się szkice, na bazie których Flynn stworzył serię rzeźb i reliefów wykonanych z porcelany.

W pracach ceramika odnaleźć można niezwykle zmysłowe i pełne napięcia seksualnego sceny z orgii dionizyjskich, postacie ludzkie i zwierzęce połączone w miłosnych uściskach, maski i elementy symboliczne. Flynn balansuje na pograniczu perwersyjnej mrocznej erotyki oraz ludowych nieco kiczowatych przedstawień. Co wydaje się równie interesujące jego rubaszne alegoryczne rzeźby wykonane są w delikatnej porcelanie, białej lub zdobionej delikatnymi ornamentami z kalki, które niczym tatuaż zdobią poszczególne elementy i przywołują na myśl porcelanowe figurynki wykonywane od stuleci w fabrykach porcelany cechujące się zdecydowanie grzeczniejszą tematyką.

Michael Fynn
BWA Wrocław
Galeria Szkła i Ceramiki
Wystawa czynna: 08.04 – 06.05.2010
pl. Kościuszki 9/10, Wrocław

Dodaj komentarz