• 2010-03-23

Moskwa pod flagą biało – czerwoną

W dniach od 22 do 29 kwietnia 2010 roku w stolicy Rosji odbędzie się festiwal Wisła, w czasie którego rosyjska publiczność będzie miała okazję obejrzeć najciekawsze polskie filmy ostatnich lat. Twórczość współczesnych polskich reżyserów jest w Rosji praktycznie nieznana, festiwal jest więc wyjątkową okazją do zapoznania naszych sąsiadów z dokonaniami polskiej kinematografii.

Kadr z filmu "Dom zły"

Kadr z filmu "Dom zły"

O tym, że wojna polsko- ruska już się dawno skończyła, przekonywać nikogo nie trzeba. Najlepiej świadczy o tym fakt, iż film Mała Moskwa zwyciężył w plebiscycie publiczności na Moskiewskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. Festiwal Wisła zaprezentuje film Waldemara Krzystka w konkursie głównym. Publiczność z pewnością zelektryzuje kolejna pozycja konkursowa – przewrotna i efektowna zarówno w formie jak i treści ekranizacja znanej rosyjskiemu czytelnikowi powieści Doroty Masłowskiej Wojna polsko-ruska w reżyserii Xawerego Żuławskiego.

Polsko – rosyjskie próbuje budować również Wojciech Smarzowski, który z niełatwą przeszłością epoki socjalizmu zmierzył się w swoim filmie Dom zły. O podobnym doświadczeniu, tyle że w wersji rosyjskiej, mówi Aleksiej Bałabanow, reżyser kontrowersyjnego Ładunku 200. Okazuje się więc, że więcej nas łączy niż dzieli.

Konkurs uświetni nagrodzony na festiwalu w Locarno film Małgorzaty Szumowskiej 33 sceny z życia, który jest dobrym przykładem na to, że produkcje polskich twórców to dzieła reprezentujące wysoki, europejski poziom.

Polskie kino pokaże również swoje weselsze oblicze. Podlaska zaściankowość w U Pana Boga za miedzą Jacka Bromskiego czy galicyjska prowincja w Winie truskawkowym w reżyserii Dariusza Jabłońskiego rozśmieszy każdego. Krzysztof Lang, z kolei, sportretował w komedii Miłość na wybiegu wielkomiejski świat mody.

Dla koneserów organizatorzy przygotowali pokazy specjalne filmów Andrzeja Wajdy Tatarak i Katyń. Nowością będzie cykl najciekawszych polskich animacji, a studentów rosyjskich szkół filmowych z pewnością zainteresuje przegląd filmów z festiwalu Łodzią po Wiśle, na którym pokazywane zostano rodukcje ze PWSFTViT.

Nową perspektywę stosunkom polsko-rosyjskim mogą nadać filmy z projektu Polska-Rosja. Nowe spojrzenie, których obraz Rosji odbija się w ostrym obiektywie młodych polskich dokumentalistów.

Pokazom filmów będą towarzyszyły dodatkowe imprezy – spotkania z twórcami, koncerty oraz wystawy.

Dodaj komentarz