• 2010-03-20

X Letni Festiwal Gitary: Krzyżowa 2010

W dniach od 4 do 14 lipca 2010 roku odbędzie się jubileuszowy X Letni Festiwal Gitary w Krzyżowej. Wśród tegorocznych atrakcji przewidziano m.in.: koncerty, wykłady, pokazy, spotkania, prezentacje, lekcje mistrzowskie, warsztaty grupowe, naukę improwizacji oraz piwnicę dżemową.

Plakat promujący X Letni Festiwal Gitary "Krzyżowa 2010"

Plakat promujący X Letni Festiwal Gitary "Krzyżowa 2010"

Letni Festiwal Gitary organizowany jest w Krzyżowej od dziesięciu lat. W ramach imprezy odbywają się warsztaty gitary klasycznej (prowadzone przez najwybitniejszych dydaktyków i wirtuozów z Polski i zagranicy), gitary akustycznej (w tym także gitary fingerstyle), elektrycznej, jazzowej, basowej, flamenco, a także… tańca flamenco. Stałym punktem programu festiwalu są prezentacje DVD, wykłady oraz wystawy gitar i akcesoriów muzycznych.

Wśród gości tegorocznego kursu nie zabraknie mistrzów o międzynarodowej renomie. Jednym z nich będzie wybitny Brazylijczyk Celso Machado (odwiedzający Polskę po raz pierwszy) – poprowadzi zajęcia indywidualne, zespoły kameralne oraz orkiestrę gitarową. Wszystko w brazylijskim klimacie.

Stylistyka latynoamerykańska to także domena Jose Torresa, który zaprezentuje nieznaną nad Wisłą odmianę gitary – GITARA TRES. Wieczorami wykładowcy i uczestnicy warsztatów spotykają się w Piwnicy Dżemowej w Pałacu. To raj dla wspólnego muzykowania, doskonalenia sztuki improwizacji i ogólnie tworzenia. Scena w Pałacu udostępniana jest każdego wieczoru wszystkim, bez względu na wiek i umiejętności – zawsze pod kontrolą odpowiedzialnych opiekunów.

Letni Festiwal Gitary w Krzyżowej adresowany jest do wszystkich – profesjonalistów i amatorów, początkujących i zaawansowanych, uczniów szkół podstawowych i studentów. Nie obowiązuje żaden limit wieku. Swoje miejsce znajdą tu zarówno aktywni pracusie – przyszli wirtuozi, jak i leniwi kibice – obserwatorzy.

Zdjęcie z poprzedniej edycji Letniego Festiwalu Gitary w Krzyżowej

Zdjęcie z poprzedniej edycji Letniego Festiwalu Gitary w Krzyżowej

Gospodarzem Letniego Festiwalu Gitary jest Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży.

Podczas jubileuszowej edycji Festiwalu na gitarze klasycznej zagrają: Celso Machado (Brazylia) – Brazilian Rhythm Ensemble, Hubert Keappel (Niemcy), Nikita Koshkin (Rosja), Alina Gruszka, Ryszard Bałauszko, Leszek Potasiński, Piotr Zaleski, Jarema Klich, Krzysztof Pełech. Wystąpią także:

Antonello Lixi (Włochy) vihuella, muzyka dawna, zespoły kameralne
Jose Torres (Kuba) 5-9.07.2010 – gitara kubańska tres, warsztaty rytmów kubańskich
Joscho Stephan (Niemcy) 5-6.07.2010 – gypsy swinging guitar
Luca Allievi (Włochy) 9-11.07.2010 – fingerstyle
Tomasz Grabowy – gitara basowa
Leszek Cichoński – gitara elektryczna, bluesowa
Marcin Olak – gitara jazzowa, nauka improwizacji
Agata Teodorczyk – taniec flamenco
Jakub Niedoborek – gitara flamenco

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży
Krzyżowa 7
Grodziszcze (koło Świdnicy)

Dodaj komentarz