• 2010-03-18

Daleko od Wichrowych Wzgórz – w cieniu Jelinek

22 marca 2010 roku o godz. 19.00 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w ramach cyklu Daleko od Wichrowych Wzgórz odbędzie się spotkanie literackie W cieniu Jelinek. Kuratorką spotkań jest Agnieszka Drotkiewicz, która będzie rozmawiać z Beatą Stasińską i Ewą Wieczorek.

Amatorki Elfriede Jelinek (ur. 1946) kończą się słowami: kiedy życie tędy przebiega, paula już nie stara się go zagadnąć. plotkować już nie lubi. paula, życie właśnie przejeżdża! ale nasza paula szuka wciąż kluczyków do samochodu. do widzenia, paula, szerokiej drogi! Uwiedzenia innej austriackiej pisarki, Marlene Streeruwitz (ur. 1950) – Najpierw zrobi ten kurs komputerowy. Potem będą święta. A potem. Od przyszłego roku ze wszystkim będzie lepiej. Wywołano Helenę.

Obie powieści są książkami krytycznymi, podręcznikami kobiecej samoświadomości. Marlene Streeruwitz proponuje takie rozróżnienie – jeśli chodzi o Elfriede Jelinek, to myślę, że ona zajmuje się tym, co martwe, a ja tym, co żywe. W obu książkach język gra główną rolę. Każde nasze słowo ma znaczenie i ciężar gatunkowy – opresje docierać mogą z różnych miejsc – dobrze się przyjrzeć temu, jak wyglądają struktury władzy i mechanizmy społeczne dookoła nas, posłuchać kto mówi: czy to jest kolorowa prasa, kościół, ideologia, podświadomość, (…) marzenia o byciu gwiazdą – kto mówi? – mówi Marlene Streeruwitz. (Agnieszka Drotkiewicz)

W maju odbędzie się ostatnie spotkanie z cyklu DALEKO OD WICHROWYCH WZGÓRZ pod tytułem Pociąg do Hollywood (Anzia Yezierska, Tony Kushner)

Dodaj komentarz