• 2010-03-13

Przewodnik po Krakowie Oskara Schindlera

20 marca 2010 roku w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie odbędzie się spotkanie związane z promocją najnowszej publikacji Muzeum zatytułowanej Przewodnik po Krakowie Oskara Schindlera. Gdzie żył i pracował niemiecki przemysłowiec, który uratował od Zagłady ponad tysiąc Żydów? Dlaczego znalazł się w Krakowie we wrześniu 1939 roku? Jak w czasie wojny wyglądały jego kontakty z instytucjami nazistowskimi, a jak z organizacjami żydowskimi?

Oskar Schindler i jego pracownicy

Oskar Schindler i jego pracownicy

Program wydarzeń:

  • godz. 14.00 / Śladami Oskara Schindlera – spacer po Krakowie z przewodnikiem Muzeum Małgorzatą Fus (miejsce spotkania: Filharmonia Krakowska, ulica Zwierzyniecka 1)

Uczestnicy spaceru Śladami Oskara Schindlera będą mieli okazję spojrzeć na miasto oczami człowieka, który podczas II wojny światowej uratował ponad tysiąc Żydów od Zagłady. Przewodnik poprowadzi nas ulicami Krakowa do miejsc związanych z działalnością Schindlera oraz miejsc, gdzie rozgrywały się wojenne losy krakowskich Żydów. Natomiast archiwalne i współczesne fotografie oraz szczegółowe mapy przybliżą przestrzenie, w których doszło do dramatycznych wydarzeń i w których jednocześnie toczyło się codzienne życie właściciela fabryki i jego pracowników.

  • godz. 17.00 / Oskar Schindler: nieznane fragmenty historii – wykład dr Edyty Gawron
    (miejsce spotkania: Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18)

W drugiej części spotkania dr Edyta Gawron, kierownik Ośrodka Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawi mniej znane aspekty życia i działalności człowieka, którego postać spopularyzował w swoim filmie Lista Schindlera Steven Spielberg. Dowiemy się, dlaczego Schindler znalazł się w Krakowie we wrześniu 1939 roku, jak wyglądały jego kontakty z instytucjami nazistowskimi, a jak z organizacjami żydowskimi. Dr Gawron opowie również, jak przebiegały relacje Schindlera z ocalonymi przez niego Żydami po zakończeniu wojny.

Żydowskie Muzeum Galicja
ul. Dajwór 18
Kraków

Dodaj komentarz