• 2010-03-13

Płeć? Sprawdzam! w Zachęcie

19 marca 2010 roku o godz. 19.00 w warszawskiej Galerii Zachęta odbędzie się wernisaż wystawy Płeć? Sprawdzam! Kobiecość i męskość w sztuce Europy Wschodniej – pierwszego reprezentatywnego przeglądu sztuki wschodnioeuropejskiej poświęconego problematyce ról płciowych od lat 60. ubiegłego wieku.

Wojciech Fangor "Postaci", 1950, obraz z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi

Wojciech Fangor "Postaci", 1950, obraz z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi

Dwie dekady po upadku muru berlińskiego kuratorka Bojana Pejić wraz z zespołem ekspertów z 24 krajów zestawiła obszerną ekspozycję, obejmującą ponad 400 prac – malarstwo, rzeźbę, instalacje, fotografie, plakaty, filmy i wideo. Z dzieł ponad 200 artystów wyłania się złożony, wielowymiarowy obraz tego mało znanego rozdziału najnowszej historii sztuki.

Prezentacja zainicjowana i wspierana przez fundację ERSTE Stiftung, prezentowana w Museum Moderner Kunst w Wiedniu śledzi przemiany, jakim ulegały w sztuce stereotypowe wyobrażenia na temat ról kobiet i mężczyzn w konkretnych warunkach społeczno-politycznych. Odtwarza te relacje w ujęciu chronologicznym i tematycznym. Do lat 60. propagandowe hasła socjalistycznego społeczeństwa o równouprawnieniu płci nie znajdowały potwierdzenia w sztuce, gdzie kobiety artystki były często spychane na margines. Po okresie zbiorowych utopii sterowanych polityką państwa aż do upadku komunizmu rozwijają się tendencje do indywidualizacji i liberalizacji. Od lat 70. oglądamy kobiecość i męskość w nowych formułach – wystawa wydobywa m.in. nurt sztuki performatywnej kobiet, bazującej na refleksji nad własnym ciałem, tożsamością i kliszach związanych z tzw. kobiecością. Ukazuje jak konserwatyzm lat 80. i odradzające się tendencje nacjonalistyczne, patriarchalne, a jednocześnie upadek komunizmu, wpływały na powrót do konserwatywnego sposobu pojmowania płci i jak z tym wyzwaniem radziła sobie sztuka współczesna.

W wystawie udział wzięli m. in.: Anri Sala, Anita Arakelyan, Anna Koushar, Ismet Mujezinovic, Šejla Kameric, Alla Georgieva, Sanja Ivekovic, Tomislav Gotovac, Bela Kolárová, Veronika Bromová, Mare Tralla, Cornelia Schleime, Fritz Skade, Emese Benczúr, Orshi Drozdik, Tibor Hajas, Erzen Shkololli, Aija Zarina, Zenta Dzividzinska, Egle Rakauskaite, Sofija Veiveryté, Zaneta Vangeli, Valentina Rusu-Ciobanu, Jelena Tomaševic, Wojciech Fangor, Katarzyna Kobro, Katarzyna Kozyra, Alexandra Croitoru, Ion Grigorescu, Lia Perjovschi, Anna Alchuck, Oleg Kulik, Vladislav Mamyshev-Monroe, Marina Abramovic, Tanja Ostojic, Anetta Mona Chisa/Lucia Tkacova, Jana Želibská, Tadej Pogacar, Duba Sambolec, Arsen Savadov & Oleksandr Kharchenko, Boris Mikhailov i wielu innych.

Z uwagi na zmianę ekspozycji do 19 marca 2010 roku Galeria będzie zamknięta dla zwiedzających!

Zachęta. Narodowa Galeria Sztuki
Pl. Małachowskiego 3
Warszawa

1 komentarz do artykułu “Płeć? Sprawdzam! w Zachęcie”

  1. mika

    tragedia….mam juz dosyć oglądania penisów w galeriach sztuki… nuda

Dodaj komentarz