• 2010-03-13

Jerzy Radziwiłowicz w Ogrodzie Księgi

15 marca 2010 roku o godzinie 19.00 w Teatrze Laboratorium Dramatu w Warszawie odbędzie się kolejny Wieczór z Biblią. Jerzy Radziwiłowicz przeczyta Józefa i żonę Putyfara. Dyskusję poprowadzi Piotr Paziński, redaktor naczelny pisma Midrasz i laureat Paszportu Polityki za powieść Pensjonat. W roli ekspertów wystąpią Bella Szwarcman – Czarnota, filozof, tłumaczka i felietonistka pisma Midrasz oraz dr Zenon Waldemar Dudek – psychiatra i redaktor naczelny pisma ALBO albo.

Jerzy Radziwiłowicz

Jerzy Radziwiłowicz

Dzieje Józefa w Egipcie to – jak chcą niektórzy komentatorzy – opowieść o pierwszym Żydzie – mieszkańcu diaspory. Porwany przez braci i sprzedany jako niewolnik, Józef, dzięki przyrodzonym zdolnościom, wytrwałości, a także sprzyjającym kolejom losu, z pariasa staje się człowiekiem wpływowym i zamożnym, zdolnym wpływać na politykę wielkiego mocarstwa. Pod wpływem wydarzeń zmienia też swoje usposobienie: z małoletniego pyszałka i egoisty staje się dorosłym mężczyzną, zdolnym do stawienia czoła własnej rodzinnej historii i wybaczenia braciom. Żona egipskiego notabla Putyfara, u którego znalazł się młody Józef, to bezimienna bohaterka biblijnej historii. Nie wiemy, co przeżywała wówczas, gdy starała się uwieść młodego niewolnika, i wtedy, kiedy za jej sprawą trafił on do więzienia. Na pewno zmieniła, świadomie bądź nie, jego własne życie, a wraz z nim – losy Żydów. Sama została niemal zapomniana. Czy Biblia potraktowała ją sprawiedliwie? (Piotr Paziński)

Ogród Księgi to projekt Laboratorium Dramatu, którego tematem jest Księga Ksiąg. W ramach tego cyklu wybitni polscy aktorzy czytają na scenie LD wybrane fragmenty Starego Testamentu w różnych przekładach, należących do różnych wyznań. Do tej pory Biblię w LD czytali m.in.: Mariusz Benoit, Teresa Budzisz – Krzyżanowska, Władysław Kowalski, Andrzej Łapicki, Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Radziwiłowicz, Miłogost Reczek i Jerzy Trela. Czytaniom towarzyszą dyskusje z udziałem zaproszonych ekspertów, znawców Biblii, religioznawców, teologów, filozofów, pisarzy oraz publiczności.

Kuratorem cyklu jest Paweł Śpiewak, socjolog i historyk idei, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta. Od marca 2010 roku w roli moderatora zastępuje go Piotr Paziński.

Laboratorium Dramatu
Olesińska 21
Warszawa

Dodaj komentarz