• 2010-03-11

Metamorfozy – Maska

17 marca 2010 roku o godzinie 18.00 w Sali po Zegarem w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Metamorfozy zatytułowane Maska. Spotkanie podejmie tematy: dlaczego ludzie się maskują i czy maska może zniszczyć tożsamość. Organizatorem spotkania jest Fundacja Barak Kultury.

Metamorfozy - Maska

Metamorfozy - Maska

Filozof Agnieszka Doda-Wyszyńska przedstawi historię Leonarda Zeliga, bohatera filmu Woody’ego Allena. Zelig słynął z tego, że przeobrażał się w swoich rozmówców zatracając zupełnie swoją tożsamość. Czy maski, które tak często zakładał pomogły mu odnaleźć się w życiu? A może wprost przeciwnie, przed zagubieniem uratowała go tylko wizyta u psychoanalityka?

Poeta Jerzy Jarniewicz przeczyta fragmenty swojego najnowszego tomiku. Wiersze są próbą opisania miłości poprzez zabawę konwencją językową. Poeta pisze: Jedną z funkcji makijażu jest z pewnością kamuflaż. Ale makijaż – jak każda maska – służy tyleż do ukrywania tożsamości, ile do jej uwyraźniania.

Maska intryguje również miłośników komiksów. To w nich superbohaterowie zmieniają fasony peleryn, trykotów, rękawic… i masek. Historyk kultury Michał Słomka, koordynator Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej Ligatura przyjrzy się funkcjom zmiany kostiumu, a co się z tym wiąże zdjęcia maski przez bohaterów komiksów.

Cykl wykładów dopełni projekcja filmu animowanego: Piękna twarz w reżyserii Macieja Wojtyszki. Film stanowi ekranizację część cyklu 13 bajek z Królestwa Lailonii dla dużych i małych Leszka Kołakowskiego. Autorem wszystkich scenariuszy jest Jan Zamojski, który będzie specjalnym gościem spotkania. Piękna twarz opowiada historię człowieka, który chcąc zachować młodość i urodę, zastawia swoją twarz w lombardzie. W szaleńczej próbie zachowania piękna swej twarzy, główny bohater ostatecznie trafia do więzienia, a jego twarz staje się obiektem zabawy.

  • Zelig u psychoanalityka – Agnieszka Doda – Wyszyńska
  • Maska w komiksie – Michał Słomka
  • Makijaż - Jerzy Jarniewicz
  • Wstęp do filmu – autor scenariusza – Jan Zamojski
  • Piękna twarz – film, reż. Maciej Wojtyszko

Fundacja Barak Kultury – poznańska niezależna inicjatywa kulturalna. Projekty realizowane przez Fundację dotykają problemów zapomnianych i strywializowanych przez kulturę masową (cykl wykładów polifonicznych Dzieciństwo, starość, szczęście) oraz podejmują temat dyskryminacji i wykluczenia (cykl spotkań Odrażający, brudni, źli), a także propagują postawę kulturowej otwartości i tolerancji (Dni Kultury Prawosławnej). Fundacja buduje również własną formę wypowiedzi artystycznej (spektakl Schron Ba – ku teatr), nawiązuje w sposób nowoczesny do tradycji (spotkania PanMickiewicz) oraz odkrywa nowe znaczenia przestrzeni (festiwal Miasto Zdarzeń).

Fundacja Barak Kultury
ul. Św. Marcin 80/82 p. 329
61 – 809 Poznań

Dodaj komentarz