• 2010-03-09

Auto KonstrukTone w Galerii Entropia

15 marca 2010 roku o godzinie 18.00 w Galerii Entropia we Wrocławiu zostanie zaprezentowany najnowszy projekt muzyków współtworzących wrocławski zespół Małe Instrumenty 9 zdarzenie dźwiękowe z cyklu audioentropia. Maciej Bączyk i Paweł Romańczuk przedstawią instalację dźwiękową Auto KonstrukTone.

Auto KonstrukTone

Auto KonstrukTone

AudioEntropia to przestrzeń przeznaczona dla działań, których podstawowym elementem jest dźwięk. Dźwięk wieloznaczny, przecinający różne media, dostępny w działaniu, geście lub instalacji. Jego granicę określa nasza wyobraźnia i prawa fizyki.

Auto KonstrukTone to zestaw automatów grających, których głównym przeznaczeniem jest generowanie wielowymiarowych efektów dźwiękowych w zakresie przewidywalności i naturalnej od niej ucieczki. Te autorskie konstrukcje otrzymały własną automatykę – silnik i system napędowy, dzięki któremu obsługują wybrane instrumenty z ogromnego zbioru Małych Instrumentów lub grają na specjalnie spreparowanych obiektach dźwiękowych.

Wielowieczne poszukiwania wynalazców w dziedzinie automatyki muzycznej miały na celu zastąpienie człowieka mechanizmem. Poniekąd cechuje to cywilizację oferującą coraz większą wygodę. Niezamierzony efekt braku naturalności, zaowocował nowym medium instrumentalnych interpretacji porażając nadludzką powtarzalnością i konsekwencją. Konsumując obydwa zjawiska szukamy dla siebie miejsca, oddając automatom co ludzkie, ale też ludzkim pierwiastkiem ingerując w automatyczny plan.

Mechaniczny system Auto KonstrukTone jest kontrolowany na żywo, dzięki czemu tempo pracy, dynamika, brzmienie i faktura automatycznej orkiestry ulega ciągłym przekształceniom. Przebiegi generowane przez mechanizmy otwierają pole do swobodnych improwizacji na instrumentach manualnych. Całym procesem zarządzają muzycy Małych Instrumentów – Paweł Romańczuk i Maciej Bączyk.

W tym eksperymencie dźwiękowym oscylujemy między muzyką kinetycznej instalacji (efekty mechaniczności, repetytywność, nieprzewidywalny rozkład sił) a pre – komponowanym dialogiem żywej muzyki improwizowanej. W warstwie wizualnej Auto KonstrukTone to kilkanaście mini instalacji, które wprawione w ruch potrafią zahipnotyzować. Kiedy już oko wpadnie w takie sidła, być może uchwyci moment w którym obraz zamienia się w dźwięk.

Galeria Entropia
ul. Rzeźnicza 4
Wrocław

Dodaj komentarz