• 2010-03-08

Wokół Ognia w Laboratorium Dramatu

8 marca 2010 roku o godz. 19.00  w Laboratorium Dramatu w Warszawie odbędzie się czytanie z cyklu Wokół ognia. Czytanie hymnów wedyjskich Rygwedy, Jadźurwedy i Samawedy reżyseruje Aldona Figura.

Czytanie "Strzaskania Ud" w cyklu "Wokół Ognia"

Czytanie "Strzaskania Ud" w cyklu "Wokół Ognia"

W cyklu Wokół Ognia są czytane najstarsze sceniczne utwory hinduskie. Program Wokół ognia opracował Krzysztof Maria Byrski – wybitny polski hinduista i były ambasador Polski w Indiach, który jest moderatorem dyskusji. Jako eksperci wystąpią orientaliści dr Joanna Jurewicz, dr Cezary Galewicz i doktor nauk humanistycznych Tomasz Olchanowski.

Maria Krzysztof Byrski o hymnach:

Spotykamy się kolejny raz w Laboratorium Dramatu Wokół Ognia. Będzie to tymczasem ostatnie nasze spotkanie z Wedą starożytnych hindusów, bo kolejne spotkania indyjskie będą poświęcone teatrowi sanskryckiemu. Posłuchamy więc hymnów z Rygwedy do Agniego (Ognia) i do Wiśwakarmana (Wszechstwórcy) oraz dwóch fragmentów tekstów kosmogonicznych z egzegezy wedyjskiej tj. z Śatapathbrahmany (Brahmany Stu Dróg) i Bryhadaranjaki (Upaniszady Wielkiego Lasu). Chcielibyśmy się tym razem skupić na staroindyjskiej wizji kosmogonicznej, która zdumiewająco antycypuje tezę współczesnej kosmogonii o Wielkim Wybuchu, choć posługuje się oczywiście innym zasobem pojęć.

Laboratorium Dramatu
Ul. Olesińska 21, Mokotów

Dodaj komentarz