• 2010-03-08

Downtown – Miasto Downów

21 marca 2010 roku o godzinie 12.00 w warszawskim Kinie Muranów odbędzie się premierowy pokaz filmu Downtown – Miasto Downów w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego. Film dokumentuje projekt fotograficzny duńskiego fotografika Oiko Petersena.

Downtown Collection to projekt fotograficzny realizowany od listopada 2007 r. do kwietnia 2009 r. przez fotografika Oiko Petersena. Postanowił on, używając stylistyki zarezerwowanej dla reklamy, sfotografować kilkanaście osób z zespołem Downa. Fotografowani modele, ubrani w kreacje, specjalnie zaprojektowane dla nich przez czołowych polskich projektantów, wcielają się w role bohaterów swoich marzeń: Wiosenna Czarodziejka, Gwiazda hip – hopu, Kierowca Samochodu, Diva Operowa, Gospodyni Domowa, Malarz i inne.

Przez półtora roku towarzyszyliśmy z kamerą bohaterom/bohaterkom projektu, filmowaliśmy pierwsze spotkania Oiko Petersena z modelami, ich rodzicami i opiekunami, obserwowaliśmy kształtowanie się ich wzajemnych relacji, poznawanie się i zdobywanie zaufania. Oiko szukał odpowiedzi na pytania: jaki jest świat Downów? Jaka jest ich wrażliwość, temperamenty, zainteresowania i marzenia? Jacy są? Świat osób z zespołem Downa okazał się zaskakujący zarówno dla Oiko Petersena, jak i dla nas. Ich bezgraniczna szczerość, naiwność i prostota myślenia są tutaj wartością; jak sam Oiko mówi w filmie nie spotkałem w życiu prawdziwszych ludzi… Podróż do Downtown – Miasta Downów pozwoliła nam oderwać się na chwilę od zwykłej codzienności i zastanowić, co dla nas jest naprawdę ważne. Podział na my – oni przestał istnieć. Jako metodę pracy dokumentalnej przyjęliśmy zasadę cierpliwego oka, staraliśmy się oswoić bohaterów z kamerą, tak by nasza obecność była dla nich niezauważalna. Zwykle na zdjęciach obecna była tylko jedna osoba, która pełniła funkcję reżysera, operatora, dźwiękowca. Nie używaliśmy dodatkowego oświetlenia. Świadomie zrezygnowaliśmy z narzędzi, które dodają walorów estetycznych obrazowi filmowemu, po to, by uchwycić moment prawdy.

(Piotr Śliwowski, Marta Dzido)

Piotr Śliwowski - reporter, dokumentalista. Downtown to jego filmowy debiut. Twórca realizował wcześniej reportaże oraz telewizyjne filmy dokumentalne o tematyce kulturalnej; współpracuje z TVP Kultura jako reporter oraz wydawca programów na żywo. Brał udział w filmowym projekcie artystycznym Artura Żmijewskiego Powtórzenie. Założyciel emotikonfilm – firmy producenckiej, specjalizującej się w realizacji rozmaitych form filmowych i telewizyjnych. Obecnie pracuje nad scenariuszem filmu dokumentalnego Zgoda o przemilczanym fragmencie polskiej historii powojennej.

Marta Dzido – pisarka i reżyserka. Autorka dwóch powieści: Małż i Ślad po mamie. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Zawodowo zajmuje się realizacją i produkcją różnych form filmowych i telewizyjnych. Jest autorką zdjęć do filmu Podziemne państwo kobiet – pierwszego w Polsce filmu dokumentalnego ukazującego prawdę o polskim podziemiu aborcyjnym. Obecnie pracuje nad scenariuszem filmu fabularnego Poza zasięgiem – na motywach własnej prozy.

Downtown – Miasto Downów

scenariusz i reżyseria: Piotr Śliwowski, Marta Dzido
zdjęcia: Piotr Śliwowski, Marta Dzido, Michał Wiśniowski
montaż: Marta Dzido
korekta barwna: Krzysztof Wykrota
postprodukcja dźwięku: Grzegorz Martecki
produkcja: emotikonfilm, 2010 Warszawa
Patronat medialny: TVP Kultura

1 komentarz do artykułu “Downtown – Miasto Downów”

  1. kaz

    Film zrobiony po MISTRZOWSKU ******

Dodaj komentarz