• 2010-03-06

8 marca w Galerii Bielskiej BWA

8 marca 2010 roku w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej odbędzie się wernisaż czterech wystaw: Agaty Agatowskiej, Małgorzaty Borek, Ewy Fodczuk, Małgorzaty Markiewicz.

Małgorzata Markiewicz z cyklu ESC. Wyjścia ewakuacyjne, 2010, obiekt fotografia

Małgorzata Markiewicz z cyklu ESC. Wyjścia ewakuacyjne, 2010, obiekt fotografia

Ich prace cechuje specyficzna atmosfera kontemplacji, melancholii, zatrzymania się w wirze wydarzeń i natłoku informacji. Delektowanie się formą dla każdej artystki oznacza co innego, ale „balsam dla oczu” jest najbardziej adekwatnym określeniem dla każdej z ich prac. Na czterech wystawach indywidualnych kontemplować będzie można rzeźby Agaty Agatowskiej, fotograficzne obiekty Małgorzaty Markiewicz oraz malarstwo Małgorzaty Borek i Ewy Fodczuk – mówi Agata Smalcerz, dyrektor galerii.

Agata Agatowska prezentuje swoje najnowsze rzeźby, nawiązując ich oszczędną formą do stylistyki dwudziestolecia międzywojennego, ale też osadzając je w realiach współczesności. David Bowie, lody na patyku, rakieta – to atrybuty naszych czasów, które w interpretacji artystki przybierają ponadczasowy, symboliczny wymiar. Rzeźbiarka wykorzystuje w swojej pracy mastic – materiał jeszcze mało znany w świecie sztuki i odkrywa jego walory, dostosowując je do swoich potrzeb – określa Agata Smalcerz, kurator wystawy rzeźby.

Agata Agatowska urodziła się w 1976 roku w Oświęcimiu. Studiowała rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (dyplom w 2001 roku); obecnie doskonali swoje umiejętności w dziedzinie rzeźby i scenografii w Kunstakademie w Düsseldorfie w Niemczech. Współorganizatorami wystawy są: BWA w Zielonej Górze i Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku.

Małgorzata Markiewicz pokaże po raz pierwszy swój najnowszy projekt pt. ESC. Wyjścia ewakuacyjne. Wyjścia te stają się drogami ucieczki – ucieczki z ciasnoty przestrzennej i emocjonalnej mieszkania dzielonego z innymi do innego świata, innego wymiaru egzystencji. W tym wymiarze swój własny kąt artystka redefiniuje i buduje na nowo.

Agata Agatowska, David Bowie, 2008, mastic

Agata Agatowska, David Bowie, 2008, mastic

Czy budowanie na nowo własnego kąta jest tak proste, jak naciśnięcie na klawiaturze komputera klawisza Esc? Odpowiedzi należy szukać w 12 fotografiach-obiektach. Małgorzata Markiewicz urodziła się w 1979 roku w Krakowie. Jest absolwentką Wydziału Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała na Wydziale Rzeźby w Pracowni Działań Medialnych prof. Antoniego Porczaka (2004). Jest artystką multimdialną. W swojej sztuce dotyka problematyki genderowej.

Małgorzata Borek na wystawie zatytułowanej Obrazy przedstawia prace z ostatnich dziesięciu lat. Są to prace niezwykle kontemplacyjne, z zasady monochromatyczne, ale pełne harmonii i wielotonowych odcieni. Powtarzające się motywy nie tworzą ornamentu, lecz rytmy i niemal muzyczną harmonię. Ekspozycję wzbogacą rysunki dopełniające problem granicy możliwości ruchu w określonej sytuacji.

Małgorzata Borek uzyskała dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (1993), w pracowni tkaniny unikatowej prof. Aleksandry Mańczak i w pracowni malarstwa prof. Andrzeja Gieragi. Obecnie pracuje w macierzystej uczelni jako asystent na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Zajmuje się malarstwem i instalacją.

Twórczość bielskiej artystki Ewy Fodczuk tkwi głęboko w tradycji kolorystycznej. W jej obrazach bardzo ważne jest światło, a banalne wnętrza, które uwiecznia, np. narożnik pustego pokoju czy też tapicerka zwykłego tapczanu, stają się na jej płótnach miejscami wyjątkowymi, pretekstem do tworzenia mocno przemawiających do wyobraźni kompozycji. Ewa Fodczuk urodziła się w Warszawie w 1966 roku. Studiowała w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom w pracowni malarstwa doc. Mieczysława Hermana uzyskała w 1992 roku. Zajmuje się malarstwem i edukacją artystyczną.

Małgorzata Borek, Ultramaryna, Olej płótno

Małgorzata Borek, Ultramaryna, Olej płótno

Agata Agatowska – Rzeźba
Małgorzata Borek – Obrazy
Ewa Fodczuk – Miejsca
Małgorzata Markiewicz – ESC. Wyjścia ewakuacyjne

Wernisaż: 8 marca, godz. 18.00
Wystawy trwają do 1 kwietnia 2010 roku

Dodaj komentarz