• 2010-03-04

Dariusz Paczkowski: Prace 1987-2010

11 marca 2010 roku o godz. 18.00 w krakowskim klubie Alchemia odbędzie się wernisaż retrospektywnej wystawy prac Dariusza Paczkowskiego – malarza, performera, artysty związanego z graffiti i street-artem niemal od początku tych nurtów Polsce. Paczkowski już od 1987 roku tworzy zaangażowany społecznie przekaz przy użyciu narzędzi, jakimi są murale i szablony.

W jego wczesnych pracach dominuje tematyka polityczna i obyczajowa. W tym okresie projektuje m.in. niezwykle popularny, wielokrotnie później reprodukowany szablon, przedstawiający Włodzimierza Lenina, któremu z łysiny wyrasta punkowy irokez. Kolejne lata przynoszą nieznaczne tylko przesunięcie zainteresowań Paczkowskiego w kierunku ekologii, pacyfizmu, antynazizmu i szeroko rozumianych praw człowieka. Jednocześnie poszerza się arsenał środków formalnych, którymi posługuje się artysta – organizuje happeningi, tworzy instalacje, wykuwa w kamieniu znaki i symbole. Z czasem wypracowuje własne, oryginalne środki wyrazu, dostosowane do dynamicznie zmieniającej się przestrzeni publicznej.

Od ponad 20 lat Dariusz Paczkowski animuje środowisko polskich twórców sztuki ulicy. Jest założycielem ogólnopolskiego kolektywu artystycznego 3 Fala. Rozpoczynająca się w połowie marca wystawa w Alchemii będzie unikalną okazją do zapoznania się z przekrojową prezentacją dorobku artysty.

Dariusz Paczkowski. Prace z lat 1987 – 2010
(11 marca – 8 kwietnia 2010)
Kurator wystawy: Artur Wabik

Klub ALCHEMIA
ul. Estery 5
Kraków

Dodaj komentarz