• 2010-03-02

To miejsce nigdy nie będzie należeć do mnie

1 marca 2010 roku o godzinie 19.00 w Instytucie Awangardy w Warszawie odbył się wernisaż wystawy To miejsce nigdy nie będzie należeć do mnie. Wystawa potrwa do 14 marca 2010 roku. Organizatorzy to: Fundacja Galerii Foksal, Instytut Historii Sztuki UW, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wystawa została zorganizowana przez studentów IHS UW w ramach fakultetu prof. Andrzeja Turowskiego.

Jan Brzuszek

Jan Brzuszek

Gdzie kryją się śmieci naszej współczesności? Gdzie są odpady naszego społeczeństwa? Gdzie szukać wysypisk ludzi i rzeczy niepotrzebnych? Żyjemy w dobie społeczeństwa konsumpcyjnego. Poczucie naszej satysfakcji uzależnione jest od posiadania coraz większej ilości dóbr i gadżetów. Reklamy i media rozbudzają i kreują nasze potrzeby. Konsumowanie stało się formą budowania osobowości i pozycji społecznej ujętej systemem marek (logo). Tu rodzi się wykluczenie, frustracja, poczucie klęski. Progres ekonomiczny i jego kryzys, postęp technologiczny, budują porządek społeczny, z którego rodzą się odpady i śmieci, powstaje brud. W społeczeństwie postępu brak dla nich miejsca, są porzuceni, pozostawieni na uboczu, zapomniani, wyeliminowani, bezrobotni, bezdomni. Przesypywani z wysypiska na wysypisko, przeganiani z miejsca na miejsce, nigdy nie są u siebie.

Wystawa To miejsce nigdy nie będzie należeć do mnie dzieje się w kilku miejscach i odbywa się w różnym czasie. Podejmie próbę refleksji nad problemem śmiecia, obrzydliwości i obcości w społeczeństwie konsumpcyjnym.

W dniu wernisażu odbyło się artystyczne konwersatorium Romana Dziadkiewicza w Instytucie Awangardy. Przedmiotem rozmowy i akcji, będącej wielogłosową wypowiedzią o zbędności i wykluczeniu, są przedstawienia ludzi leżących, przewróconych, upadłych.

Artyści:

  • Monika Sosnowska
  • Jan Brzuszek
  • Roman Dziadkiewicz
  • Wei Liu (pokaz filmu Hopelles Land na multimedialnych billboardach na stacjach metra od 05 marca 2010 roku)
  • Dariusz Paczkowski – 3fala (Billboard przy ul. Chałubińskiego 7)
  • Twożywo (przestrzeń miejska)
  • Sławomir ZBK Czajkowski

Instytut Awangardy
Al. Solidarności 64/118 (Piętro 11)
00 – 240 Warszawa

Dodaj komentarz