• 2010-03-02

Sławomir Rumiak w Galerii Bielskiej BWA

3 marca 2010 roku o godz. 17.00 w Galerii Bielskiej BWA odbędzie się spotkanie ze Sławomirem Rumiakiem. Wydarzenie organizowane jest w ramach finisażu wystawy tego artysty zatytułowanej Haxenabkratzen Cinema, dostępnej dla zwiedzających od 5 lutego 2010 roku. Spotkanie poprowadzi Krystian Górka, animator Kręgu Przyjaciół Sztuki.

Plakat promujący spotkanie ze Sławomirem Rumiakiem

Plakat promujący spotkanie ze Sławomirem Rumiakiem

Artysta opowie o swojej dotychczasowej twórczości i planach twórczych, o inspiracjach Japonią, nietypowej podróży na Biennale Sztuki w Wenecji, a przede wszystkim o swoich najnowszych, premierowych wideoinstalacjach, pokazywanych obecnie w galerii: Haxenabkratzen, The Purple Rose of Chybie i Ich bin der Welt abhanden gekommen.

Sławomir Rumiak urodził się w 1972 roku w Bielsku-Białej. Jest absolwentem krakowskiej ASP, Filia w Katowicach; dyplom w 1999 roku. Znany jest głównie ze swoich niezwykłych fotografii z wizjami wymyślnych blizn na ciałach kobiet – prace te zawarte były w albumie Książka miłosna. Za to wydawnictwo został szczególnie doceniony w Japonii; znalazł się w antologii 246 Loaded Photography Books: The Edge of Photography (wydanej w Tokio w 2005), gdzie jako jedyny artysta został wyróżniony osobnym – tylko jemu poświęconym – rozdziałem (artykuł i obszerne portfolio). Swoje prace prezentował w Polsce i za granicą (Japonia, Chiny, Holandia, Czechy). Wykładał w Academie voor Beeldende Kunst w Enschede (Holandia) oraz w Tokyo Institute of Polytechnics na zaproszenie Eikoh Hosoe. W ostatnich latach zaczął odchodzić od fotografii, tłumacząc: Bardziej interesuje mnie sztuka jako dialog. Chciałbym prowokować do rozmowy. Obecna wystawa jest najlepszym wyrazem tego zamierzenia.

Wstęp wolny.

Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz